"İtikaddaki imamımız Bediüzzaman Hazretleridir." diyebilir miyiz? İmam Maturidi ve Eşari hakkında, isimlerinden başka bir şey bilmiyoruz...

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İmam Maturidi ile Üstad'ın fikri arasında herhangi bir ayrılık ya da farklılık zaten yoktur. Ehl-i sünnetin büyük imamları ekseri olarak hak olan itikat imamları arasındaki itikadi farkları hakiki fark olarak değil, lafzi fark olarak değerlendirmişler. Bu fikre binaen itikat açısından bütün ümmet bir ve beraberdir.

Bizim İmam Maturidi'yi şahsen bilmemiz önemli değildir, önemli olan onun çizmiş olduğu sistemin örf ve kültür olarak toplum içine yerleşmiş olmasıdır. Yani biz zaten kültür ve örfümüzde İmam Maturidi'yi yaşatıyor ve onun doğrultusunda hareket ediyoruz.

Risale-i Nurlar ekseri olarak; iman ve akaidin temel noktalarına ve kati esaslarına mesai sarf etmiştir. İtikad imamları ise ekseri olarak iman ve akaidin teferruat ve detay kısmına bakmışlar. Bu sebeple Üstad'ın kulvarı ile İmamların kulvarları biraz faklıdır. Risale-i Nurların çok az yerinde imamların sahasına girilmiştir. Ve Üstad ekseri olarak da İmam Eşari'yi desteklemiştir. Her ikisi de hak olması ve aralarında hakiki bir ihtilaf bulunmamasından dolayı, hangisi tercih edilse kişinin tercihine kalmıştır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...