Kâbe kavseyn ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Kâbe kavseyn", miraç mucizesinin en son ve en ileri safhasında, Peygamber Efendimiz (asm.)'in rüyete mazhar olduğu, manevi makamın ismidir. Kavseyn iki yay demektir. Bu ifade mecazîdir. Nur Külliyatı'nda, Kâbe kavseyn için, “imkân ve vücub ortasında Kab-ı kavseyn ile işaret olunan makam,” denilmektedir.

Buna göre, söz konusu teşbihteki yaylardan birisi imkân, diğeri ise vücub olmaktadır. İmkân, bütün mahlukat âlemini; vücub ise, zat, şuunat, sıfat, efal ve esmanın tümünü ifade eder.

Mahlukatın varlığı “mümkin,” Allah’ın varlığı ise vaciptir. Mümkin, “olup olmaması eşit bulunan” şeklinde tarif edilir. Bütün mahlûkat bu gruba girer. Yaratılan her mahlûkun, var olması yoklukta kalmasına tercih edilmiş demektir.

Allah’ın varlığı ise vaciptir, yani varlığı zatındandır ve olmaması muhaldir. İşte miraç hadisesinde, Vacibü’l-Vücut olan Allah, mümkinat âleminin Sultanı'nı (asm.) rüyetine ve sohbetine müşerref kılmıştır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ZULKARNEYN59430
izahı içinde saklı tedbirli bir cevap olmuş biraz tekellüf edilmiş gibi...ama genel hatlarıyla güzel allah ebeden razi olsun..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...