"Kader-i ezelînin nazarında, feleğin inadına, nev-i beşerdeki hikmet-i ezeliyenin sırrını ilân edecektir." cümlesinin izahını yapar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Dedi: İslâm parça parça olmuş."

"Dedim: Tahsile gitmişler. İşte Hindistan, İslâmın müstaid bir veledidir; İngiliz mekteb-i idadîsinde çalışıyor. Mısır, İslâmın zeki bir mahdumudur; İngiliz mekteb-i mülkiyesinden ders alıyor. Kafkas ve Türkistan, İslâmın iki bahadır oğullarıdır; Rus mekteb-i harbiyesinde talim alıyor. İlâ âhir..."

"Yahu, şu asılzade evlât, şehadetnamelerini aldıktan sonra, herbiri bir kıt'a başına geçecek, muhteşem âdil pederleri olan İslâmiyetin bayrağını âfâk-ı kemâlâtta temevvüc ettirmekle, kader-i Ezelînin nazarında, feleğin inadına, nev-i beşerdeki hikmet-i ezeliyenin sırrını ilân edecektir."(1)

Ehli küfür, nasıl insanlık için bir plan hazırlayıp İslam’ın önünü kesmeye ve küfrü hakim kılmaya çalışıyor ise; kaderin de İslam için bir planı vardır. Kader, bu planın işlemesi için, ehli küfrün kurmuş olduğu çarka çomak sokup dağıtacaktır. Allah’ın, insanlık için ezelde takdir ettiği mana, elbette hükmünü icra edecektir.

Burada "feleğin inadına" tabiri, ehli küfrün kurmuş olduğu çarkın ve sistemin tersine ve aksine demektir. Yani, kafirin bir planı varsa, kader-i ezelinin de bir planı vardır. Elbette bu iki plan, birbirinin inadına ve aksine olacaktır. Bu yüzden İslam aleminin şu anki zayıflığı, seni ümitsizliğe düşürmesin, gelecek ve istikbal, feleğin inadına ve aksine rağmen İslam’ın olacaktır.

(1) bk. Sünûhat, Devaü'l-Ye's.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

mervansaid
inşallah
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...