"Kaderi tenkid eden, başını örse vurur, kırar." İzah eder misiniz? Bunun herhangi bir kıssası veya genel örfle ilgili bir bağı var mıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kaderi tenkit etmek, Allah’tan gelene razı olmamak, O’nun takdirini ve taksimatını beğenmemek demektir. Bu ise kulluk şuurundan mahrum olmak demektir.

Sonsuz aciz, fakir ve zayıf, zavallı olan bir insanın, kudreti sonsuz, iradesi mutlak ve ilmi nihâyetsiz olan Allah’ın takdirine razı olmaması ebedî bir felakettir.

"Kaderi tenkit eden başını örse vurur kırar." sözü mühim hakikatleri ifade ediyor. Bu sözün bir kıssası varsa da bilemiyoruz. Ancak, kaderi tenkit eden insanların her zaman büyük sıkıntıya düştüğü, herkesin ciddi manada yaşadığı veya gördüğü hâdiseler dir.

Üstat hazretleri “Kaderin her şeyi güzeldir.” buyurur. Bu hakikatin sonsuz denecek kadar çok delili var. Bunlardan birisi de organlarımızın, meselâ gözlerimizin takdiridir. Gözlerimizin, yeri, büyüklüğü, şekli, özellikleri hep kader ile planlanmıştır. Bu takdirlerin hepsi güzeldir.

İşte kendinde ve çevresinde kaderin böyle sonsuz güzelliklerini ibretle seyreden bir mümin, bu dünya hayatından bir başka hayata göçmesinin de güzel olduğunu anlar ve ölümün “firak değil visal” olduğunu bilerek, ölüm korkusundan da emin olur ve selamet bulur.

Anne rahminde kadere tam teslim olarak, kendimizden habersiz bir hayat geçiriyorduk. Bu arada bütün organlarımız da en hikmetli şekilde yaratılıyor ve yerli yerine konuluyordu.

Aynı teslimiyeti İlâhî emirlere uyma konusunda da göstermek durumundayız. Peygamber Efendimizin (asm.) kabrin, ehl-i iman için, “cennet bahçelerinden bir bahçe” olduğu müjdesi bizim için en güzel bir emniyet ve selamet müjdesidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...