Kaderin tecellisi kaza mıdır? Biz dua ederek bazı şeylerin değişmesine vesile olabilir miyiz, ısrarla dua etmenin faydası olur mu?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Öncelikle Kur’an'da Yahudilerin mutlak anlamda galip gelip, Müslümanları çaresiz bırakacak, ne yapsanız kar etmez ve fayda vermez anlamında bir ayet ve böyle bir mana yoktur. Kur’an'da ifade edilen mefhum genel kanunlardır. Yani Allah, insanlara, "Kim benim tekvini ve kelami şeriatıma uyarsa, ona başarı ve üstünlük veririm." diyor.

Tekvini şeriat, kainatın doğal kanunlarıdır, yani Allah’ın kainata koymuş olduğu âdet ve kanunlardır. Bu adet ve kanunlarıma kim harfiyen uyarsa, ona bu dünyada başarı ve üstünlük veririm, burada Mümin kafir ayırımı yoktur. Kim de uymaz ise, ona zillet ve zayıflık veririm diyor. Bugün İslam aleminin temel sorunu, Allah’ın bu kevni şeriatına yeterince uymamasıdır. Uymadığı için, uyan kafirler karşısında zillet ve zaafa düşüyoruz.

Kelami şeriat ise; insanların hayatını düzene sokan İslam dinidir. İş bu ya biz İslam alemi olarak bu şeriata da hakkı ile uyamıyoruz. Bu sebeple hem dünya hayatımızı, hem de ahiret hayatımızı keder ve riske atıyoruz. Bu şeriata uymak; ancak ahiretimizi kurtarır.

Her iki şeriata harfiyen uyarsak, hem dünyada hem ahirette mesut ve bahtiyar oluruz. Hem de zillet ve zayıflık belasından kurtulur, kafirler karşısında güçlü ve birlik halinde dururuz. Sorunun temeli budur. Şayet biz bu şeriatları dikkate almadan, Kabede yüz yıl dua etsek, yine Allah bize başarı ve üstünlük vermez. Zira böyle hareket etmek fiilen Allah’ın şeriatlarını hafife almaktır. Şeriatı ciddiye almak, ona sıkı sıkı sarılmak ile mümkündür.

Bir avuç İsrail, Allah’ın tekvini şeriatına sıkı sıkı sarıldığı için, Allah’ın tekvini ve kelami şeriatını ciddiye almayan üç yüz milyon Arap ve bir buçuk milyar İslam alemine galip geliyor. İşin özü budur, başka yerlerde sorun ve çözüm aramaya gerek yok.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...