"Kafamıza giren herbir şüphe, kalb ve ruhumuza yaralar açar." Bazen bize şüpheler gelebiliyor, bunlardan hangileri yara açan cinsten olabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Şüphe kalbe ait bir durum iken, vehim ve vesvese akıl, hayal, düşünce gibi yerlerde görünen bir durumdur. Şüphe imanı zedeleyip küfre girmeye bir sebep iken, vehim ve vesvese ne küfür ne şirk ne de günah sınıfına girmiyor. Çünkü vehim ve vesvese insana istem dışı gayriihtitari gelen bir durumdur. Allah’ın, istem ve irade dışı bir durumdan insanı sorumlu tutması adalet açısından mümkün değildir.

Vehim ve vesvese, akıl ve iradenin terbiyesine girmeyen ve insanı sürekli taciz eden duygulardır. İnsan bu duygular sayesinde fikren ve manen teyakkuzda durur ve terakki eder. Bu duyguların esiri olmamak kaydı ile insana faydalıdır.

Akıl ve kalp itminan bulsa da bu vehim kuvveti kolay kolay teslim-i silah etmez. Ancak ilimde ve imanda yüksek makam sahibi zatlar, bu duyguyu tam anlamı ile teslim-i silaha mecbur edebilmişler.

Felsefe, gaflet ve günahlar, insanın kalp ve ruhuna yaralar açar; zamanla bu yaralar küfür ve inkâra dönüşebilir. Bu yüzden mümkün mertebe dine düşman felsefi düşüncelerden, gaflet ve günahlardan uzak durmamız gerekir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...