"Kainat", "masiva", "alem" ve "mahlukat" kavramlarının farklarını izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kainat maddi, manevi, uhrevi, misalî tüm alemlerin mecmuuna verilen bir isimdir. Maddi duygularla (göz,kulak vs.) maddi alem görüldüğü ve bilindiği gibi; kalb, ruh gibi latifelerle de yine kainatta bulunan gaybî, uhrevî, misalî ve manevî âlemleri müşahede mümkündür.

Masiva aslen Arapça bir kelime olup aslı مَا سِوَى هُ‘dur. Yani Türkçe karşılığı O’ndan başka şey(ler) olup kasdedilen kainattır. Dolayısıyla masiva ile kainat maksud olup, bu şekildeki tavsif ise; Cenab-ı Hakk’ın kainatla hallakiyetten başka hiçbir nisbeti olmadığını, yani misli, misali, şebihi, zıddı, niddi olmadığını ifade etmektedir.

Mahluk “yaratılan” manasında, Halık isminin cilvesi ile kudreti nazara takdim eder. كائنات = Kainat = (Kain+at) = (var olan+lar) kelimesi كن (kün) emrinin tecellisini ihtar ederek emr-i İlahiyi nazara gösterir. Masiva ise batıl itikadlar, mecazi muhabbetlerden ikaz ile Cenab-ı Hakk’ı tenzih manasını tafdil eder. Netice olarak mahlukat, masiva ve kainat aynı mananın farklı tavsifatlarıdır.

Alem: Kâinatın alt birimlerini teşkil eder. Mesela; ålem-i ziya, âlem-i hararet, âlem-i hava, âlem-i kehrüba, âlem-i elektrik, âlem-i cezb, âlem-i esîr, âlem-i misal, âlem-i berzah gibi...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yazar:
Kategorileri:
K
Okunma sayısı : 8.645
Word indir Pdf indir
SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...