Block title
Block content

"Kainat simasında, öyle bir sikke-i rahmet içinde, bir hatem-i Rahimiyeti ve bir nakş-ı şefkati dokuyor ve öyle bir hatem-i inayeti nescediyor ki, güneşten daha parlak." cümlesinin izahını yapar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Şefkat, kainatın merkezi ve kalbi hükmündedir. Diğer bütün isim ve sıfatlar, şefkat manasına hizmet ediyor gibi, şefkatin tahakkuku için, zemini ve sebepleri tanzim edip ihzar ediyorlar.

Bir hayatın oluşması ve devam edebilmesi, nasıl bütün kainatın çarklarının işlemesi ile mümkündür. Güneşin ve ayın intizamlı bir şekilde tavana asılması, soba ve lamba vazifesi görmesi, yıldızların gökyüzünü süslemesi, hava, toprak, su gibi külli unsurların, hayat etrafında hizmet etmesi, hep şefkat manasının tahakkuku içindir. Üstad, bu şefkat manasını, kainatın merkezi ve varlık aleminin kalbi olarak tarif ediyor ve bu manayı akla yaklaştırmak / takrib için de bu atkı örneğini veriyor.

Her bir ismin tecellisini, merkeze giden ip olarak hayal edersek, bütün isimlerin ipleri merkezde toplanınca, hayat manası oluşuyor, hayatın merkezinde de şefkat manası tezahür ediyor. O zaman hayat, kainat kiliminin merkezi olan şefkatte, bu merkezin en bariz ve latif nakşı oluyor.

Bir karıncanın hayatı ve hayat ile mazhar olduğu şefkat, bütün cemadat aleminin üzerindedir. Güneşte, Allah’ın sekiz ismi tecelli ederken, karıncada hayatın sayesinde yüzlerce isimler tecelli ediyor. Bu da hayatın ne denli merkez ve şefkate mazhar olduğunun ispatıdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

muhakemat1
Allah razı olsun. Çok güzel izah etmişsiniz. selam ve dua ile.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...