"Kâinatın en büyük neticesi olan haşir ve kıyametin tahakkukunu ve dâr-ı saadetin açılmasını istemektir..." Zaten kıyamet, haşir ve alem-i baki gerçekleşecek, Üstad acaba neden bunların da gerçekleşmesini istiyoruz, diyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Müminlerin bu dualarının zaman açısından neticeden sonra olması, yani bu duaların ahiretin gerçekleşmesinden sonra bir zaman diliminde edilmiş olması, duanın kabulüne zıt değildir. Çünkü Allah’ın ilmi ezeli olduğu için, Onun ilminde önce ve sonra diye bir şey yoktur. Yani Allah’ın insanların bu dualarını ezeli ilmi ile bilip, bunun neticesinde ahireti yaratması veya duanın ahiretten sonra olması, Allah açısından manasız ve hikmetsiz değildir.

Mesela, Peygamber Efendimiz (asm)'in kainatın yaratılmasına sebep olmasında da benzer bir mana hükmediyor. Kainat Peygamber Efendimiz (asm) daha yaratılmadan önce yaratılmıştır. Ama Peygamber Efendimiz (asm)'in insana göre istikbaldeki dua ve kulluğu kendinden önceki kainata illet olabilmiştir. Bu yüzden duanın dua edilen şeyden sonra olması Allah açısından önemli değildir. Allah sonra yapılan duayı önce verilmiş dua edilene illet yapabilir, onun ezeli ilmi buna müsaittir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...