Block title
Block content

Kainatın ihtiva ettigi bütün zerrat ve mürekkebatın her birisi elli beş lisan ile şehadet etmeleri ne demektir? Elli beş lisan ne anlama gelir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Buradaki elli beş lisan, kainattaki her bir fiilin faili olan Allah’a işaret ve beşaret etmesi anlamındadır.

Mesela, kainattaki nezafet ve tanzifat fiili Allah’ı Kuddüs ismi ile tanıtıp şahitlik ediyor. Yani bütün denizlerin, dağların, havanın kirlenmesine o kadar sebep varken, mükemmel bir temizleme fiili ile temizlenmeleri Kuddüs ismi ile beraber Allah’a şehadet ediyor. İşte bu nezafet ve temizlik bir lisan olup Allah’ı o ismi ile bize tarif ediyor.

Yine kainatta ve içindeki unsurlar arasındaki mükemmel teavün ve tesanüt fiilleri Allah’ın varlığını ve birliğini aklı olana mükemmelen gösterip ispat ediyor. Evet kör ve sağır olan bulutlar ile toprak arsındaki o muazzam dayanışma ve yardımlaşma Allah’ı anlatan bir dil değil de nedir acaba.  Kainattaki yardımlaşa ve dayanışma fiilleri, açıkça her şeye hükmeden bir Müdebbiri bize ispat edip ilan ediyor.

İşte elli beş lisan tabiri, kainattaki bu gibi fiillerin bir simgesi ve işareti kabilindendir. Bu gibi fiiller hadsizdir. Üstad Hazretleri bu elli beş lisanı bize bir misal ve kalıp olarak talim ettiriyor.

İlave bilgi için tıklayınız:

Elli beş lisanla vücub-u vücud ve vahdetine şehadet eder...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...