Block title
Block content

Kainatın yaratılma sebebi olarak Üstad Hazretleri "Her cemal ve kemal sahibi kendi cemal ve kemalini görmek ve göstermek ister." sırrını ifade ediyor. Madem ki Allah hiçbir şeye muhtaç değil, o zaman yaratmaya da muhtaç olmaması gerekiyor. İzah?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada, ihtiyaç kelimesi ile irade etmek/dilemek kelimesini birbirine karıştırıyoruz. "Allah cemal ve kemalini görme ihtiyacı hissetti ve ondan kainatı yarattı." ifadesi ile "Allah cemal ve kemalini görmeyi, göstermeyi irade etti." ifadesi çok farklıdır.

Allah'ta irade sıfatı vardır. Bu irade, cemal ve kemalini maddi bir aynada da müşahade etmek istedi, irade etti ifadesinde bir ihtiyaç söz konusu değildir. Böyle kabul etmemiz halinde hiçbir şeyi izah edemeyiz. Allah'ın ne ihtiycaı vardı da cenneti yarattı, ne ihtiyacı vardı da cehennemi yarattı, ne ihtiyacı vardı da hayvanları yarattı, vs... Haşa Allah'ı hiç bir şeye dokunmayan ve icraat yapmayan bir varlık konumuna sokarız ki, böyle bir yaklaşım bizim itiakadımızla uyum arz etmez. 

Bir ressam yaptığı resimleri bir ihtiyaçtan dolayı değil, ressam olmanın gereğinin yapıyor, manevi kabiliyet maddeye yansıyor. Bu ise bir ihtiyaç değil, bir kemaldir. Manevi kemalatını maddeye de yansıtabilme kemalini gösteriyor demektir. 

İlave bilgi için tıklayınız:

İnsana, yaratılmayı ve imtihan olmayı isteyip istemediği sorulur mu?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

kartal1444
Allah razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...