Block title
Block content

Kainattaki tasarımı inkar edemeyen ateistler, sonsuz kainatın big-bang tarzı ile oluşabileceğini,.. Böyle muazzam tasarlanmış bir kainatın, sonsuz deneme sonucu da olsa tesadüfen oluşması mümkün olabilir mi?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Değil kainatın tesadüf eseri oluşması, kainatın küçük bir cüzünün bile tesadüfen oluşması mümkün ve kabil değildir. Risale-i Nurların bütün eczaları bu hakikati kati olarak ispat ediyor. Biz tafsilatını Risale-i Nur'a havale ederek basit birkaç örnekle izah edelim:

Mesela şeker var, un var, su var, vesaire var; ama bunları ölçülü olarak katıp karıştırarak ondan güzel bir pasta yapacak bir aşçı yok. Bu malzemeler mutfakta yan yana sonsuza kadar dursa yine de  o pasta oluşmaz.

Aynı şekilde, bir güneşin, bir böceğin muazzam sanat ve hikmetle icat edilmesini tesadüfe havale etmek, bu misalden yüz derece akıldan uzaktır.

Arkeologların kazı yaparken iki taşın üst üste olmasını bile tesadüfe veremeyip, "burada bir medeniyet yaşamış" demeleri gibi, şu kainat medeniyetinde ve şehrinde harika gezegen ve yıldızların hassas bir ölçü ve ahenk ile dönüp dolaşmalarını tesadüfe vermek akıl karı değildir. 

Bir çiçeğin tesadüfen veya kendiliğinden oluşması ebedi ve ezeli olarak imkansızdır. Zira çiçek üstünde fail ve sanatkarına işaret eden sayısız nakış ve işlemeler vardır. Bütün bu nakış ve işlemeler kendiliğinden tesadüfen ortaya çıktı demek, bir uçağın mühendis ve usta olmadan kendiliğinden oluştu denmesinden farksızdır. Basit bir fiil bile failsiz olmadığına göre, çiçek ya da ona benzer harika ve mükemmel sanatların kendiliğinden failsiz bir şekilde vücut bulması mümkün ve kabil değildir. 

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...