Block title
Block content

"Kalb hadsiz mahbubatından vazgeçiyor. Hüsün ve cemalleri üstünde fânilik damgasını görür, alâka-i kalbi keser." Bazen böyle olmuyor, izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Aşk-ı mecaziyi aşk-ı hakikiye çevirmek için, birkaç yol izlemek gerekiyor.

Birincisi; imanın kuvvetlendirilmesi ve marifetullahta derinleşmek. Çünkü sevgi ve aşk marifetle doğru orantılıdır. İnsan tanıdığını severken, tanımadığını yeterince sevemez. Demek biz mecazi aşklardan elimizi çekemiyorsak, Allah’ı yeterince tanımıyoruz demektir. Öyle ise başta marifette derinleşmeye bakacağız.

İkincisi; eşyanın gelip geçiciliğini ve bu eşya üzerinde bizi aşka mahkum eden sıfatların Allah’tan geldiğini idrak etmektir. Bu da derin bir tefekkür, sürekli bir çaba gerektirir. Yani bir iki ders, bir iki tefekkürle geçecek bir durum değildir.

Üçüncüsü; dua ve niyazda bulunmalıyız. Çünkü bütün maddi ve manevi hastalıkların hekimi Allah’tır, şifayı ondan beklemeli ve onda aramalıyız. Dualar manevi hastalıkların ilaçlarıdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

karolin
Herkes anne-babasını sever.Bundaki fani yüzü görsek zaten sevemeyiz.Bundan alaka-i kalbi kesmek nasıl olabilir?Eğer kalbin alakasını kesiyorsak,bu durum bizim onları sevmediğimizi göstermez mi?.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Alaka-i kalp bütünü ile kesilmiyor sadece kalbin yüzü hakka çevriliyor. Kalbin yüzünün hakka çevrilmesi içinde fanilik yönünün görülmesi ile mümkündür.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...