Kalb-i umumi ve vicdan-ı umumi arasındaki fark nedir? Kalp, vicdan, fıtrat ve ruh bağlantılı olarak açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kalp, insan mahiyetinin merkezinde yerleşmiş, karar verme veya vermeme vazifesini gören, akıl ve vicdan gibi kanallar ile beslenen bir latifedir. Akıl, dış âlemden gelen verileri kalbe gönderirken vicdan ise iç âlemden İlahi verileri kalbe gönderir.

Vicdan; insanın fıtratına doğuştan derç edilmiş, hakikatlerin hissedilmesine ve anlaşılmasına yarayan bir miyar bir mizandır. Ya da Allah’ın insana hakkı ve doğruları fısıldamasıdır vicdan. Vicdan bir nevi insanın iç âleminin mizanlarını kalbe gönderen bir iç kanaldır.

Bu iki kanaldan gelen veriler ve malumatlar, kalp denilen latifede depolanır ve kalp bu verilere göre gelişir ve şekillenir. Kalp hayatta yolunu bu veriler ışığında seçer ve ona göre yaşar. Bu yüzden kalp, insan mahiyetinin en önemli merkezi, en yön verici karar mekanizmasıdır. İman ve hidayet kalpte oluşur, yani mahal-i hidayet ve iman kalptir.

Umumi ifadesi, bütün insanların kalp ve vicdanlarının kolektif bir şekil alması ve bir yekün teşkil etmesidir. Maşer-i vicdan da bu anlamda kullanılır.

"Umumi vicdan ve kalp" toplumsal kanaat, toplumsal ahlak, toplumsal hakkaniyet, toplumsal yargı anlamlarına da gelir.

Fıtrat, insan mahiyetinin Allah tarafından şekillendirilmesi, tasarlanması ve belirlenmesidir ki buna "tabiat-ı beşer, huy, yaratılış" da denilmektedir. Fıtrata ilahi ayarlar, ilahi mizan nazarı ile de bakabiliriz.

Ruh ise, insan mahiyetinin temeli ve esasıdır. İnsanı bir bina olarak tahayyül edecek olursak, ruh bu binanın yükünü taşıyan temel gibidir. Bütün fıtrat-ı insan ruh paradigması üzerine kurulmuştur. Bilgisayarda ana kart ne ise insanda da ruh odur diyebiliriz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
İnsanların akış ve vicdanlarını fitrat üzere korumak en büyük sosyal görevlerden mi. Bozmya çalişanlar insanlığa en büyük zarar verenler.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Adem68474

Vicdanda şerri meyil varmıdır?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Bozulmamış vicdan hakkın ve hayrın miyar ve mizanıdır bu sebeple vicdanda şer eğilimi olmaz. 
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...