"Kalbi hayat" ve "ruhi hayat" ifadelerinin arasındaki fark tam olarak nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanın mahiyet ve fıtratında birbirinden farklı binlerce duygu ve cihazlar vardır. Her bir duygu ve cihaz da hayattan kaynayıp geliyor. Yani her duygu ve cihazın kendine özgü bir hayat tecellisi var.

Mesela; göz bir cihaz, hayat burada görmek şeklinde tezahür ediyor. Kulak bir cihaz, hayat burada işitmek şeklinde görünüyor. Akıl bir cihaz, hayat burada şuur şeklinde yansıyor vs...

İşte, insanın fıtrat ve mahiyetinde en mühim yer tutan; insanın kalbi ve ruhudur. Yani insanın temel ve esası; ruh ve kalptir. Nasıl hayatın sair duygu ve cihazlarda farklı tecelli ve tezahürleri varsa, aynı şekilde ruh ve kalpte de farklı tezahür ve tecellisi vardır.

Kalbin hayatı aşk ve tasdik üzerinedir.
İnsan bir şeyi sevip kabul etmeyi kalbi ile yapar, işte bu kabul ve sevgi; kalbi bir hayattır.

Ruh, biraz daha genel bir varlıktır. İnsanın bütün cihaz ve duygularını hareket ettiren ve çalıştıran ana şartel gibidir.

Ruhun hayatı sair duygu ve cihazların hayatı gibidir. Zira bütün duygu ve cihazlar ruh temelinde işlerler. Ruh, zaman ve mekan ile kayıtlı olmadığı için, dairesi ve tezahürü geniştir. İnsan ruh nuraniyetine ulaşırsa, maddenin hantal kayıtlarından azade mükemmel bir nurani hayata mazhar olur.

Peygamberimiz (asv)'in miracı; ruhun bir hayat tezahürüdür. Miraç; maddenin öteleri olan aşkın bir hayat belirtisidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...