Block title
Block content

"Kalem-i kudretin hadsiz ve harika ve muntazam yazılarına bir sahife olur. Ve zerreleri, o kalemin uçları; ve zerrelerin vazifeleri dahi, Kalem-i kaderin noktaları bulunur." İzah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir usta için inşaatın yapılmasında kum ve çimento ne ise, kâinat inşaatında da zerre ve vazifeleri odur diyebiliriz. Ya da bir katibin yazdığı kitapta kalem ve mürekkep ne ise, kâinat kitabında da zerreler o mesabededir. "Kalem ucu" veya "nokta" gibi tabirler burada birer teşbihtirler.

Kâinat ve kâinat içindeki her bir mahluk, Allah’ın harika ve mükemmel birer hikmetli kitapları hükmündedir. Allah bu kitaplarını zerreler mürekkebi, unsurlar kağıdı ve sebepler kalemi ile icat ediyor. Allah’ın bu malzemeler ardında hakiki iş gören isim ve sıfatlarını inkâr edip o harika sanat ve kitapları malzemeler hükmünde olan sebeplere ve zerrelere isnat etmek, ahmaklığın en aşağı makamı olsa gerek.

İşte zerrelerin üstünde parlayan bu muazzam sanat ve hikmetler, açık bir dille Allah’ın varlığını ve isimlerinin manalarını izhar ve ilan ediyorlar. Zerreler âdeta bir tellal gibi tevhidi avazı çıktığı kadar ilan edip haykırıyorlar.

Mesela, bir elma içinde çalışan zerre elmanın o harika sanatının yanında harika bir rızık hakikatini de ilan ettiği için, hem Allah’ın zatını yani varlığını hem de Rezzak ismini ispat ile ilan etmiş oluyor. Elma, üstünde nakışları görünen her bir isme ayrı ayrı şahitlik ediyor. Elmanın şekli ile Musavvir ismine, intizamı ile Nazım ismine, sanatı ile Sani ismine, nimet olması ile Kerim ismine, vs... hepsine ayrıca işaret ve beşaret ediyor. Diğer sanatları da buna kıyas edebiliriz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...