Block title
Block content

"Kalpte lümme-i şeytaniye ve ilham-ı melek var." demiştiniz. Bize gelen ilhamlar hep melek vasıtasıyla mı geliyor, yoksa melek olmadan da vasıtasız, ilham gelebiliyor mu? Ayrıca bu ilhamı getiren melek, vahiy meleği Cebrail mi yoksa başka bir melek mi?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Evvela, Cebrail (as) sadece nebi ve resullere gelir, onun dışında kimseye ilham ya da vahiy götürmez ve götüremez. Kim "Cebrail (as) bana ilham ya da vahiy getirdi." derse, dalalete sapmış olur.

İkincisi, kainattaki bütün fiil ve icraatların istisnasız hakiki sebebi ve yaratıcısı Allah’tır. Melek ve insanların icat ve tedbirleri mecazidir. İnsan nasıl namazı Allah’ın kudreti ile kılıyor ise, melekler de ilhamı Allah’ın icadı vasıtası ile insana üfler. Dolayısı ile ilhamlar da Allah’tandır diye anlamak gerekir. Yalnız ilhama melek iradesi ile iştirak ettiği için, mecazen melek ilham etti deniliyor.

Üçüncüsü, kalpte iyiliği ilham eden bir melek vazifelidir. Bu melek belki Cebrail (as) olmayabilir, ama onun bir askeri ve avanesidir denilebilir. Malum, dört büyük meleğin görevlerine nispetle sayısız avane ve askerleri vardır. Azrail (as)’ın nasıl mevt melekleri varsa, Cebrail (as)’ın da ilhamla vazifeli melek avaneleri vardır denilebilir. Ama Cebrail (as)’in şahsı ve zatı sadece peygamberlerle muhatap olur, bunu da nazarda tutmak gerekir. Vahiy meleği sadece Cebrail (as)’in zatı ve şahsıdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

Nurun fedaisi
Yukarıda 《Cebrail (as) sadece nebi ve resullere gelir, onun dışında kimseye ilham ya da vahiy götürmez ve götüremez. Kim Cebrail (as) bana ilham ya da vahiy getirdi derse, dalalete sapmış olur.》demişsiniz.. Sanki bu yer Risale-i Nur'daki bu yer ile zıt görünüyor gibi sanki: 《...enbiyaya gelen vahyin ekseri melek vasıtasıyla olduğunu ve ilhamın ekseri vasıtasız olduğunu anlarsın. (Sözler)》Burada ekser çoğunlukla veya genellikle anlamında ise Üstad burada çok az bir kısmınında vasıtalı geldiğini ifham etmiyor mu? Ben burada vasıta kelimesinden Cebrail (as)'ı anlıyorum.. Eğer bu durum doğru ise bir yerlerde anlamakta sıkıntı çekiyorum.. Cevap verirseniz sevinirim.. Selam ve dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Vahyin ekserisi Cebrail (as) ile geliyor ama tamamı öyle gelmiyor. Mesela Peygamber Efendimiz miraçta bazı sureleri vasıtasız direk mükaleme ile aldı. Bazılarını da rüya yolu ile aldı demektir. Vahiyde istisna yapılması bu yüzdendir. Yoksa Cebrail genellikle vahiy getirir bazende ilham getirir demek değildir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Nurun fedaisi
Heralde siz benim sorumu yanlış anladınız ben ilk cümlede ki vahiy ile ilgili sormadım.. ilham ile ilgili sordum.. yani ilhamı da Cebrail (as) mı getirir? Üstad ekseriyetle vasıtasız diyor o zaman az da olsa vasıtalı mı geliyor? Yani kısacası ilhamları Cebrail (as) mı getiriyor? Ekseriyet çoğunlukla anlamına geliyorsa demek ki az da olsa vasıtalı olması gerekiyor.. cümle yapısına göre.. Burayı anlayamadım.. Cevap verirseniz sevinirim.. Selam ve dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Melek-i ilham ayrıdır Cebrail (as) sadece vahiyle muvazaftır.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Nurun fedaisi
Cevabınız için Allah razı olsun.. bizi aydınlattınız..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...