"Kanaatsizlik ise sa’ye, çalışmaya şevki kırar. Şükür yerine şekvâ ettirir, tembelliğe atar. Ve meşru, helâl, az malı terk edip, gayr-ı meşru, külfetsiz bir malı arar. Ve o yolda izzetini, belki haysiyetini feda eder." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Piyango, loto, kumar, hırsızlık, rüşvet ve faiz gibi gayrimeşru yollara tevessül edenler azla yetinmez, çalışıp helal ve meşru yollarla kazanmaya yanaşmazlar. Gayrimeşru yollardan elde ettiği zahmetsiz paranın yalancı rahatlığı, alın teri ile çalışmaya mani olur.

Çalışmayıp faiz geliri ile geçinen nice insan var. Ülke ekonomisinin bir numaralı düşmanı da bu bunlardır.

Kumar borcu yüzünden iffet ve namusunu kaybeden, yuvası dağılan insanlar hiç de az değildir. Oysa hakiki saadet meşru ve helal dairededir.

“Helal dairesi geniştir, keyfe kâfi gelir. Harama girmeye hiç lüzum yoktur.”(6. Söz)

Yüce Allah, kemal-i kereminden ve nihayetsiz rahmetinden dolayı, helal dairesini biz kullarına geniş kılmıştır. Cenâb-ı Hakk’ın helal kıldığı nimetler, haram kıldığı şeylerden çok fazladır. Haram dairede alınan gayr-i meşru lezzetlerin meşru ve temiz olanı helal dairesinde de vardır. Birçok içecek helal, içki ve şarap haram kılınmış. Birçok hayvanın eti helal kılınmış, domuz gibi fıtraten temiz olmayan hayvanların eti haram kılmıştır. Yasak edilen şeylerin insan vücuduna ne kadar zararlı olduğu da herkesin malumudur.

Dünyanın gayr-i meşru lezzetleri zehirli dikenler gibidir. Menhus bir lezzeti bulunsa da dünyada pişmanlığı, ahirette azabı vardır. Alkol yüzünden nice ölümlü trafik kazaları, yaralamalar, cinayetler ve boşanmalar meydana gelmektedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...