"Kardeşlerimizden birisinin namaz tesbihatinde tekasül göstermesine binaen dedim..." Bu mektupta tesbihat olarak sadece "sübhanallah, elhamdülillah, Allahu ekber ve lailahe illah" virdleri üzerinde durulmuş, uzun tesbihattan bahsetmemiş?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Kardeşlerimizden birisinin namaz tesbihatında tekâsül göstermesine binaen dedim:"

"Namazdan sonraki tesbihatlar tarikat-ı Muhammediyedir (a.s.m.) ve Velâyet-i Ahmediyenin (a.s.m.) evradıdır. O noktadan ehemmiyeti büyüktür. Sonra, bu kelimenin hakikati böyle inkişaf etti:"

"Nasıl ki, risalete inkılâp eden velâyet-i Ahmediye (a.s.m.) bütün velâyetlerin fevkindedir. Öyle de o velâyetin tarikatı ve o velâyet-i kübranın evrad-ı mahsusası olan namazın akabindeki tesbihat, o derece sair tarikatların ve evradların fevkindedir. Bu sır dahi şöyle inkişaf etti ki:.."(1)

Burada bahsedilen tesbihat uzun tesbihat olup, zaten kısa tesbihatı da içinde barındırmaktadır. Bu yüzden bu bahiste kısa tesbihat değil uzun tesbihat kast ediliyor. Örnek olarak da tesbih, tekbir, tahmid ve tehlil üzerinden gidiliyor. Zaten tesbihatın özü ve ruhu da bu dört kelimedir.

Uzun tesbihatın büyük bir kısmı sünnette vardır. Lakin toplum bu kısımları yapmadığı için zamanla unutulmuştur.

(1) bk. Kastamonu Lahikası, (70. Mektup).

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karolin
Bir yazınızda tesbihat müstehaptır demişsiniz.Halbuki Sünnet değil midir tesbihat? Müstehap ara sıra yapılan şey değil mi?Hz.Peygamber tesbihatı haşa ara sıra mı yaptı?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Müstehabı burada farz ve vacip değil şeklinde anlamak gerekir. Nitekim tesbihat farz ve vacip değildir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
karolin
Müstehap burada sünnet midir?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Sünnettir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...