Kayyumiyet; her şeyi ve her mahluku bütün keyfiyetiyle ayakta tutup, devamını temin eden anlamına gelen, Allah’ın bir şe’ni ve sıfatıdır. Peki kayyumiyet, ademî şeylerde ne tarzda oluyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kayyumiyet; her şeyi ve her mahluku bütün keyfiyetiyle ayakta tutup, devamını temin eden anlamına gelen, Allah’ın bir şe’ni ve sıfatıdır.

Bir işin vücudî ve ademî olması; niyetle, o işin hayır ve şer veya iman ve küfürle neticelenmesi demektir.

Yani namazı rıza için kılar isek, ibadettir ve sevaptır. Riya için kılar isek, fasit olur ve günaha gireriz.

Dikkat eder isek, her ikisinde de namaz kılma ve fiili bir durum var. Ancak biri, rıza esas olduğundan, vücudi olup hayır oluyor. Diğeri, riya esas olduğundan, ademî ve şer oluyor.

Ademî şerler demek, ille de o şeyin yokluğa gitmesi ve yok olması anlamında değildir. Niyetle amellerin mahiyeti değişiyor. Yoksa ademî şeylerin de esasında fiil, meşguliyet ve çalışma mevcuttur.

Fakat niyet halis olmazsa, o fiil ve meşguliyetin faydası olmayacağından şer oluyor ve ademî hükmünü alıyor.

İşte Cenab-ı Hak ademî olan şeylerin de, zahirinde faaliyet, mücadele ve meşguliyet olduğundan, bunlarla isyan, günah, küfür ve ademî şeyler işlendiğinden ve bunların varlıkları ve devamları kayyumiyete baktığından, Cenab-ı Hak o fiilleri ve halleri kayyumiyetle devam ettiriyor. Ve vücutlarını idame ediyor. Bu ise, imtihanın hikmeti ve icabı oluyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...