"Kelâm-ı Ezelîden ayrıldık, nev-i beşerin fikriyle beraber ebede kadar devam edip gideceğiz. Fakat nev-i beşer dünyadan kat-ı alâka ettikten sonra, biz de sureten, teklif cihetiyle insanlardan ayrılacağız." açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Şeriat Allah’ın koymuş olduğu kuralların bütününe denir. Şeriatın memba ve kaynağı Allah’ın ezeli kelamıdır. Sonu ve nihayeti de yine ebedi alemler ve oradaki farklı varlık formatlarıdır.

İslam şeriatı dünyada kısa bir süreliğine maddi bir boyutta tezahür edip insanlara hakkı ve istikameti gösterdikten sonra kıyametin kopması ile o şeriat insanların ameli ve tefekkürü olarak ilelebet ahirette yaşayacaktır.

Ölmüş bir edip, nasıl eserleri ve şiirleri ile gönüllerde yaşıyor ise, benzer bir şekilde, İslam şeriatı da müminlerin kafa ve gönlünde ebedi olarak yaşayacak ve vücudunu böyle manevi formatlarda devam ettirecektir. Bu şeriatın ölümle sadece sorumluluğu kalkacak. Yani ahirette o şeriatın yükümlülükleri olmayacak ama mana ve güzelliği hatıra nevinden devam edecek demektir.

Cennette namaz kılıp oruç tutmayacağız lakin namaz ve orucun hatırasını ve cennetin güzelliklerini bunlar ile hak ettiğimizi sürekli bileceğiz ve onları o şekilde yad edeceğiz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...