Block title
Block content

Kelime-i Tevhidin tekrar ile zikrine devam etmek, kalbi pek çok şeylerle bağlayan bağları, ipleri kırmak içindir. Ve nefsin tapacak derecede sanem ittihaz ettiği mahbuplardan yüzünü çevirtmektir. Maahaza, zâkir olan ...

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstad hazretleri, burada bize çok derin ve tahkiki bir tevhit dersi vermektedir. Şöyleki: Bir insanın kendisi muvahhit olabilir. Ama o insan zerrelerden ve azalardan meydana gelmiş bir cemaat hükmündedir. Bu zerrat ve azalar cemaatinin de herbirisinin ayrı ayrı tevhitleri vardır. Şayet insan tüm aza ve hissiyatını tevhide yönlendiremezse, o zaman bu insan mutlak kamil olamaz.

Mesela, bir devlet veya millet için "Müslüman devlet" diyoruz. Bundan kasıt, bu ülkenin çoğunluğu Müslümandır. Fakat bu ülkede yine de müşrik olanlar olabilir.

İşte Üstadımız, bu İ'lemde insanı bir ülke veya bir cemaat gibi analiz ediyor. Bir insan, her ne kadar kendisi " ben muvahhidim" dese de, Onun kulağı Allah rızası dahilinde olmayan sesleri işitmeye çalıştı mı, o uzvun şirki olur. Çünkü Allah'tan başkaları (nefs-i emmare) hesabına çalışmaktadır. Göz de, Allah namına değil de nefis hesabına çalıştı mı, gözün şirki olur. Bütün aza ve hissiyatları buna kıyas etmek mümkündür.

Bundan dolayı, Lailahe İllallah kelimesini sıkça tekrar etmenin, faydaları çoktur. Bunlardan birisi de, her uzvun kendisine münasip şerikiyle irtibatını kesmek ve onu da tevhide yönlendirmektir. Böylece İnsan, muhakkik ve kamil bir mümin olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

meryem

ALLAH EBEDEN RAZI OLSUN, HiZMETiNiZi MAKBUL EYLESIN. AMiN

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ziyaretçi (doğrulanmadı)

Kulak Allah'ın rızası dışındaki sesleri işitmeye çalışsa, o uzvun günahı olması daha doğru değil mi? Bu tarz şeyleri dinlemesi Allah'ı inkâr etmesinden değil nefis ve hevaya mağlup oluşundan geliyor gibi görünüyor. Kebairi irtikap etmenin imansızlıktan gelmediği gibi. Allah'ı inkâr eden bir şeyi kemal-ı rıza ile dinlese o zam, an şirk olması daha mantıklı geliyor.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...