Block title
Block content

"Kemâl-i intizamla, hikmet ve inâyetle terbiye ve idare eden..." İntizamla nasıl idare ediyor? "Küre-i arzın simasında hâtem-i ehadiyeti vaz’ eden, bilbedâhe, belki bilmüşahede, rahmettir." Ehadiyetle rahmetin ilgisi nedir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Ehadiyet" burada genellik ve umumiyet içinde bir şahsa özel ilgi ve alaka göstermek anlamına geliyor. Mesela, Rezzak isminin bütün canlılara rızk vermesi vahidiyet iken, bir şahsa bir ferde özel ve mahsus bir şekilde rızık vermesi ehadiyet oluyor.

Allah’ın rahmeti küçük büyük, canlı cansız her şeyi kuşatmışken, aynı rahmet her bir ferde özel ve hususi bir şekilde de tecelli ediyor. Mesela, küçük bir kedi yavrusu hastalanır, Şafi ismi o yavruya hususi bir şefkat olarak baytar vesilesi ile şifa gönderir. Yani Allah’ın şefkati bütün canlıları kapsadığı gibi, her bir canlının hususi ve özel durumları ile de ilgilidir ki, bu özel ilgiye ehadiyet şefkati deniliyor.

İntizam olmasa hiçbir şey olmaz. Yani Allah bütün nimet ve lütuflarını belli bir sistem ve düzen aracılığı ile gönderiyor. Yağmurun yağması, nehirlerin akması, güneşin doğması, rüzgarın esmesi hep bu intizam ve düzenin bir sonucudur. Dolayısı ile intizam ile rahmet arasında çok sıkı bir bağ bulunuyor. 

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Üçüncü Sır | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 979 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...