"Kendi su-i ihtiyarıyla bataklığa giren ve bir daha çıkması mümkün olmayan bir hayvan gibi, o zulmet içinde kalır. Evet, çok şeyler var ki, insan ihtiyarıyla girer, fakat çıkması mümteni olur. İnsan onu bırakır, fakat o insanı bırakmaz." İzahı nasıldır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hz. Üstad'ımız,

"Herbir günah içinde küfre gidecek bir yol var."(1)

buyuruyor. Aynı bahiste günahların kurt değil, istiğfar edilmezse manevi bir yılan olacağı tehlikesini nazara veriyor. Dolayısıyla o yılanın zehiri olan günah manevi bedenimizi zehirleyerek ta en mahrem yerlerimize kadar sirayet ederek latifeleri öldürür, kalbi katılaştırır ve manevî intibaha gelmek pek zor olur.

Hariçten gelen iman nurları kişinin iç aleminde karşılığını bulamadığı için zulmetten çıkılması müşküldür; tıpkı uygun program yüklü olmayan bilgisayarın bir uygulama veya belgeyi açamadığı gibi.

Nasıl ki su bekleyince kokar, yemek bekleyince tazeliğini kaybeder, demir işlemezse paslanır, kalp de günahlarla katılaşır daha iman ve hidayete kabiliyeti kalmaz.

Zaten burada münafıkların halleri anlatılmaktadır ki nifak en büyük karanlıktır. Malumdur ki münafık, kafirden eşeddir...

(1) bk. Lem'alar, İkinci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

k.toprak

soru soran muhteremle birlikte cevaplayan ağebeylere teşekkür etmekle birlikte anladığımı paylaşmak istiyorum.

En basitinden bir sigara olayına bakarsak ufak bir keyifle giriliyor fakat sigarayı bırakmak için çok zorluklar çekiliyor.bir katil bir tetikle mafyanın en büyük elamanı arasına girebiliyor,ordan ayrılması çok zor bir durum arzediyor.bunun gibi kötü alışkanlıkları bırakmak epey bir efor sarfettiriyor.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...