Block title
Block content

"Kendinde bir rububiyet-i mevhume, bir malikiyet, bir kudret, bir ilim, tasavvur eder, bir had çizer." Hüsün olan şeyler Rabb'imden bana lütuf, fakat kötülüklerim ve günahlarım benim malikiyet sınırlarımdır, diyerek böyle yorumlamak uygun mudur?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Günah ve kusuratı nefse vermek güzeldir, hatta ayetle de teşvik edilmiştir. Lakin günah ve kusurların yaratılma kısmını değil iradeye bakan kısmını kendimize almalıyız. Zira hayrı da şerri de yaratan Allah’tır. Yaratma açısından bakarsak insanın malik olduğu hiçbir şey yoktur. Bu noktada malikiyetlik dava etmek şirk olur.

İnsana verilmiş olan ene farazi ve mevhum bir hattır. İnsana verilme amacı da Allah’ın mutlak sıfatlarını kıyas ile anlayabilmek içindir. Bu amaç tahakkuk ettikten sonra, yani Allah’ın o mutlak ve külli sıfatları anlaşıldıktan sonra o cüzi benlikten de vazgeçilip tamamen Allah’a irca edilmeli ve emaneti sahibine tevdi etmek gerekir.

İnsan malikiyetlik noktasında ne kadar çok hiçliğini görürse o nispette yükselir ve yücelir. Nefis ve benlikte acz ve fakrdan başka bir şey görmemek Risale-i Nur mesleğinin de iki mühim esasıdır. "Nefis ve benliğinde yok ol ki varlık bulasın." denilmiştir. Ademde vücut, vücutta adem vardır. Yani benlik noktasından yoksan Allah katında varsın, varsan Allah katında yoksun demektir.  

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

leo1965
Haklısınız hocam, Üstadında dediği gibi Hayır ve Şer Allah'tandır.Fakat Allah hiç bir şeyi şey yaratmaz insanlar kesbi ölçüsünde yaratılan şeyi şer olarak algılar.Şimdi bazı şeyler dahada iyi oturdu hocam sayenizde.Allah razı olsun. Saygılar..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...