"Kendini beğenen belâyı bulur, zahmete düşer; kendini beğenmeyen safâyı bulur, rahmete gider." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsan bir aynadır ve bu ayna üstünde Allah’ın isimleri tecelli ederek bu aynayı güzelleştirmiş. Yani insan aynası üzerinde beğenilecek güzellik adına ne varsa hepsi Allah’a ve onun isimlerine aittir. İnsan egosu ile Allah’a ait bu güzellikleri kendinden bilir ve bu güzelliklere haksızca sahiplenir ve bununla övünüp böbürlenmeye başlar. İşte insanın kendini beğenmesi ve bunun da çirkin addedilmesi bu yüzdendir.

İnsan, üzerinde tezahür eden bütün fazilet ve güzellikleri Allah’tan ve onun isimlerinden bilmeli ve buna şükretmelidir. Şayet bu fazilet ve güzellikleri insan kendinden bilirse, Allah bu insanı büyük bir manevi karanlığın ve belanın içine atar. O fazilet ve güzellikler bir bir solmaya başlayınca insan asıl belayı asıl karanlığı o zaman hissetmeye başlar.

Mesela, gençliğindeki güzellik ve kuvveti kendinden bilen bir insan, bunları ihtiyarlıkta kaybetmeye başlayınca bütün ümitleri çöker ve müthiş bir buhranın içine yuvarlanır. Adeta manen bir cehennemi haleti yaşar.

Halbuki insan kendi üzerinde parlayan güzellik ve faziletlerin Allah’ın olduğunu bilse ve buna şükretse, kaybettiğinde de bu kadar sarsılmaz ve üzülmez. Çünkü mümin bilir ki bu dünya imtihan dünyasıdır, burada alınan bu güzellik ve faziletler ahirette ve beka aleminde daha güzeli ile tebdil edilecekler ve üstelik onlar ebedi olacaklardır. Bu duygu ve düşünce müminin dünyada kaybettiklerini telafi ettirir ve tam bir safa bulur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

acizim
İkinci adam güya bir hakkı varmış gibi ve herkes ona hürmet etmeye mecburmuş gibi mağrurane der ki ; Bana en yukarı iskemleyi vermeli. O hırsla girer gözünü yukarı mevkilere diker, onlara gitmek ister.Fakat divanhane sahibi onu geri döndürüp AŞAĞI oturtur.Ona teşekkür lazımken teşekküre bedel kalbinden kızıyor.Teşekkür değil,bilakis hane sahibini tenkit ediyor.Hane sahibi de ondan istiskal ediyor.Birinci adam mütevaziane giriyor en aşağıdaki iskemleye oturmak istiyor.Onun o kanaati divanhane sahibinin hoşuna gidiyor.Daha YUKARI iskemleye buyurun der. (22. Mektup 2. Mebhas )
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...