Block title
Block content

"Kim dese, “Zaman bütün berbât oldu,” eskisine temayül gösterse, bilmediği halde İslâmiyetin muhalefetinden neş’et eden eski seyyiatı, bazı ecnebîlerin zannı gibi İslâmiyete isnat etmektir." izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Halihazırdaki İslam alemi, eskiye nazaran çok berbat ve sefil bir duruma düştü, deyip, eski dönemlere bir meyil ve rağbet gösteren muhataba, Üstat; bizim şu anki berbatlığımız ve sefaletimiz eski hata ve günahlarımızın bir neticesidir diyor.

Eski dönem ise Osmanlının son dönemleridir ki, bu dönemlerde Müslümanlar, İslam’a muhalif bir hayat yaşadıkları için, ceza olarak sefil ve berbat bir hale düştüler.

Ama maalesef bu sefalet ve berbat halin faturası, ecnebilerin mesnetsiz iddiası gibi, İslam’a kesilmiştir. Hâlbuki durum tam tersinedir, İslam’a, yaşayış olarak sırt çevirmenin cezasıdır bu sefalet ve fakir hal.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Kim ki insanlar helâk oldu, insanlar helâk oldu derse, o kimse onların en fazla helâk olanıdır. (Müslim, Birr: 139; Ebû Dâvud, Edeb: 77; Muvatta’, Kelâm: 2; Müsned, 2:272, 342, 465, 517)
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...