"Kim dese, 'Zaman bütün berbât oldu.' eskisine temayül gösterse, bilmediği halde İslâmiyetin muhalefetinden neş’et eden eski seyyiatı, bazı ecnebîlerin zannı gibi İslâmiyete isnat etmektir." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Halihazırdaki İslam alemi, eskiye nazaran çok berbat ve sefil bir duruma düştü, deyip, eski dönemlere bir meyil ve rağbet gösteren muhataba Üstat; "Bizim şu anki berbatlığımız ve sefaletimiz eski hata ve günahlarımızın bir neticesidir." diyor.

Eski dönem ise Osmanlının son dönemleridir ki, bu dönemlerde Müslümanlar, İslam’a muhalif bir hayat yaşadıkları için, ceza olarak sefil ve berbat bir hale düştüler.

Ama maalesef bu sefalet ve berbat halin faturası, ecnebilerin mesnetsiz iddiası gibi, İslam’a kesilmiştir. Hâlbuki durum tam tersinedir. İslam’a, yaşayış olarak sırt çevirmenin cezasıdır bu sefalet ve fakir hâl.

Netice, "Eski hal muhal, ya yeni hal ya izmihlal." kaidesiyle, ya tekrar doğru İslamiyeti yaşayıp bütün dünyaya dindar ve şanlı ecdadımız gibi nizam vereceğiz. Ya da bozulmuş bir nizamın ve sistemin hasretiyle yanıp, kendimizi ve evlatlarımızı perişan edeceğiz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Kim ki insanlar helâk oldu, insanlar helâk oldu derse, o kimse onların en fazla helâk olanıdır. (Müslim, Birr: 139; Ebû Dâvud, Edeb: 77; Muvatta’, Kelâm: 2; Müsned, 2:272, 342, 465, 517)
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...