"Kişileri imana getirmede, Risale-i Nurlar, Kur’an'dan daha etkilidir." şeklindeki görüş ne kadar doğru olabilir, bunu gerçekten söyleyenler var mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Öncelikle şunu ifade edelim, "Kur’an okyanus Risale-i Nur ise bu okyanustan bir damladır." sözü Üstadımızın en çok zikrettiği ve vurguladığı bir husus iken, böyle tehlikeli ve fasit kıyaslamalar yapmak tam bir ahmaklık tam bir echeliyettir.

Risale-i Nur'u Kur’an'dan üstün görmek küfürdür. Bu hataya düşenler derhal iman tazeleyip tövbe ve istiğfar etmelidirler. Allah’ın kelamı ile beşerin tefsirini kıyas etmek, affı olmayan bir cehalettir.

Bazı safdiller "Kur’an Arapça, onu okuyup ondan yüksek iman dersleri almak bu zamanda Arapça bilmeyenler açısından pek mümkün değildir, ama Risale-i Nur Türkçe olduğu için ondan yüksek iman dersleri alabiliyoruz." mealinde bir üstün görme küfür olmasa bile tehlikeli ve ahmakça bir bakıştır denilebilir. Yani direkT değil de böyle dolaylı bir üstün görme bakışına küfür demek ağır olur. Ama direkt üstün görse bu tam bir küfür olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...