Kıyametle birlikte canlıların, dünyanın ve tüm evrenin yok olmasını anlıyoruz. Tüm evren mi, yoksa sadece Samanyolu galaksisi olan bizim içinde bulunduğumuz galaksi mi yok olacak?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nur Üçüncü Lem'ada, "küllü şey'in halikun illa vechehu" ayeti muktezasınca yapılmış olan izahlara nazar edildiğinde, Cenab-ı Hakk'ın Zat'ı hariç tüm her şeyin bir an yok olacağı anlaşılmaktadır. Tabi bu öyle bir zaman dilimi ki bir çok ruh bunu hissetmeyecek belki. Baki ruhlar tekrar ebedi yurtlarına; fena ruhlar da azap çekmek üzere cehenneme gönderilecektir. Konuyla alakalı bir makaleyi de istifadenize sunuyoruz.

EVRENİN YOK OLUŞU ( BİG CRUNCH)

Kur'an’da sadece evrenin oluşumu hakkında bilgiler yoktur. Evrenin sonu hakkında da bazı açıklamalar bulunur. Enbiya süresinde Yüce Allah şöyle buyurmaktadır:

"O gün Evren’i kitabın sayfalarını katlar gibi düreriz. Ve onu yaratılışa ilk başladığımız duruma iade ederiz. Bu, üzerimizdeki bir vaattir. Elbette, gerçekleştireceğiz." (Enbiya, 21/104)

Ayetin ifadesi ile evren, tıpkı ilk yaratıldığı hale geri dönecektir. Yani evren yokluktan yaratılmıştır ve ve yokluğa gidecektir. Bilim adamlarının da evreni bekleyen son hakkında yaptığı araştırmalar, aynı sonucu vermektedir. Big bang adı verilen büyük bir patlamayla başlayan evren, big crunch denilen bir çöküşle içine çökerek başladığı tekilliğe geri dönecektir.

Evrenin bu şekilde kapanması astronomide “kapalı evren modeli” olarak bilinmektedir. Evren, ilk patlamanın etkisiyle genişlemeye devam etmektedir. Bu genişlemeyi frenleyen kuvvet ise kütleler arasındaki çekim kuvvetidir.

Havaya fırlatılan bir cisim ilk fırlatmanın etkisiyle bir süre yükselse de, bu yükselmesinin hızı zaman ile orantılı olarak yavaşlar ve bir süre sonra durur. Dünya kütlesinin çekimine dayanamaz. Daha sonra bu süreç geriye işler ve yere doğru düşer. Evrende de ilk patlamanın etkisiyle sürekli birbirinden uzaklaşan maddeler kritik bir uzaklığa ve hıza geldiğinde duracak ve kütlesel çekim kuvveti nedeniyle tekrar geri dönecektir. İlk başlangıçtaki tekilliğe kadar büzülecek ve evren yok olacaktır. Fizik profesörleri; Renata Kallosh ve Andrei Linde evreni bekleyen sonu şöyle ifade etmektedir:

"Evrenin akıbeti, küçülmeye ve yok olmaya doğru gidiyor. Gördüğümüz ve daha uzaklardaki göremediğimiz her şey, bir protondan bile küçük bir nokta şeklinde küçülecek. Sanki kara delik içindeymişsiniz gibi… Kara enerjinin en iyi tarifinin şu açıklama olduğunu bulduk: Aşama aşama negatif hale gelen bu kara enerji, evrenin dengesinin değişmesine sebep olacak ve büzülüp çökecek…" (1)

Yeryüzünde var olan tüm canlılar doğar, yaşar ve ölürler. Bu, insanlar dahil tüm canlı varlıkları bekleyen sondur. Gerçekte bakıldığında aynı son cansız maddeler için de geçerlidir. Yıldızlar, yıldız sistemleri, galaksiler de doğar yaşar ve ölürler. Bu, içinde yaşadığımız evreni de bekleyen sondur. Evrenimiz yokluktan var olmuştur ve şu anda yaşamını sürdürmektedir. Zamanı geldiğinde o da yok olacaktır.

(1) bk. Mark Schwartz, “Cosmic ‘big crunch’ could trigger an early demise of our universe”, Stanford Report, 25 Eylül 2002.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

mpektemek
yaratılmış olan herşey yok olacak o zaman cennet ve cehennem de bir an yok alacak demekdir. çünkü şu anda varlar ve bu evrenini içindeler bunu anlayabiliriz.bu düşancemiz yanlış olmaz herhalde
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
karolin
Bu yokluk gerçekleşmeden kıyamet kopmayacak mı?Yani kainat ilk durumuna gelmeden,zaten kıyamet kopacaktır. Hem Allah zaten,var olan bir şeyi yok etmez bu Rahmetine zıt değil midir?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Her şeyin bir an yok edilip yeniden iade edilmesi sonsuz kudretin bir azamet gösterisidir ve varlığa bir zararı bulunmamaktadır. Yani gidiş geliş öyle bir hızla olacak ki bu ne rahmete ne Kerim ismine zıt olmayacaktır. Bu işte şuunat ve sıfatın bir hissesi var. Yani bu güç gösterisinde bir lezzet-i mukaddese var denilebilir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...