"Koca kainatı, envaıyla, erkanıyla zihayata musahhar bir hizmetkar..." Buradaki "enva ve erkan" ne demektir, açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Erkan: Kelime olarak esaslar, rükünler ve temeller anlamına geliyor. Kainattaki erkanlar ise; türlere temel olan unsurlar demektir.

Mesela atom, elementler, hava, su, toprak ve ateş gibi unsurlar, kainatın rükünleri ve esasları hükmündedir. Zira bütün türlerin kaynak ve formu bu rükünlerdir, yani türler bunların üzerine bina olunuyor. Mesela; bitkiler, toprak formunun üstünde hava, su ve ateş unsurların yardımı ile teşekkül ederler, bu unsurlar olmadan türler olmazlar. Bazen su enva olur, suyu oluşturan hidrojen ve oksijen ise; ona erkan olur. Bu izafi bir kavramdır. Bitki erkan olursa, bitki türleri enva olur vs.

Enva: Kelime olarak; türler, çeşitler anlamına geliyor. Nev ve tür kelimesinin çoğuludur. Kainatta hadde hesaba gelemeyen bütün canlı ve cansız türler, bu kapsama girer.

Mesela; madenler bir türdür, bu türün de kendi içinde binlerce türü vardır. Kömür bir maden türüdür, elmas da kömür içinde ayrı bir türdür. Bitkiler bir türdür, bitkilerin içinde yüz binlerce türler vardır ve hakeza. Ve bu türlerin hepsi hayata hizmet ediyor ve ettiriliyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

mev_hil

Allah razı olsun,bende öyle düşünmüştüm tekid ve takviye ettiniz.Allaha emanet olunuz.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...