"Kocasından daha güzeli görmediğinden, kendini ecnebiye sevdirmeye çalışmaz... Karısından daha güzelini görmüyor." Daha güzel erkek ve kadını görmek veya görmemekle karşılıklı hürmet ve muhabbetin gitmesi arasındaki bağlantı nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Tesettürsüzlük ve açık saçıklık, o emniyeti bozar, o mütekabil hürmet ve muhabbeti de kırar. Çünkü açık saçıklık kılığına giren on kadından ancak bir tanesi bulunur ki, kocasından daha güzeli görmediğinden, kendini ecnebiye sevdirmeye çalışmaz. Dokuzu, kocasından daha iyisini görür."

"Ve yirmi adamdan ancak bir tanesi, karısından daha güzelini görmüyor. O vakit o samimi muhabbet ve hürmet-i mütekabile gitmekle beraber, gayet çirkin ve gayet alçakça bir his uyandırmaya sebebiyet verebilir." (Lem'alar, Yirmi Dördüncü Lem'a)

Bir kadının açılıp saçılması başkalarına kendini beğendirmek istediği anlamına gelir ve bu da kocasının nefretine sebep olur. Başka erkeklere kendini beğendirmek isteyen bir kadına karşı güven ve sevgi duyulamaz. "Benim kocam çok güzel ve yakışıklı, neden kendimi başka erkeklere beğendireyim ki?" diyen kadınların oranı ise, onda birdir.

Yani on kadından dokuzu bu bahaneye sığınamaz, çünkü on kadından dokuzu, kocasından daha iyisini görür.

Erkeklerin çoğunluğu ise karısından daha güzelini dışarıda görüyor ve açıklık saçıklık yüzünden onlara karşı hayvani hissiyatı uyanıyor.

Tesettür, hem kadını hem erkeği hem de aileyi koruyan bir zırh gibidir; eşler arasındaki güven, sevgi ve şefkati sağlamlaştırıyor. Tesettüre ve edebe riayet etmiş bir kadını, kocası güven ve emniyet içinde sever ve sayar. Ama açılmış saçılmış ve vahşi nazarlarla kirlenmiş bir kadına, kocası (erkekliğe ait bazı hissiyatlarını muhafaza etmek şartıyla) içten içe kızar ve nefrete sebebiyet verir ve ona karşı saygı ve sevgisi zamanla kaybolur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...