Block title
Block content

Küçük bir arının hayata mazhar oluşu ile dağdan daha belirgin şekilde esmayı yansıtmasını nasıl anlamalıyız? Melekuti alemde daha yoğun bir esma ve mana oluşturma imkanını da izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hayat, bütün kainat fabrikasının çalışmasından hasıl olan bir netice, bir meyvedir. Bu yüzden hayat, kainatın bir hasılı, bir özeti gibidir. Kainatın umumunda azametli olarak tezahür eden; Allah’ın isim ve sıfatları, kainattan hasıl olan hayatta da okunaklı ve mütevazi olarak tecelli eder. Yani bir arının hayatı; mana itibari ile kainata denktir.

Hayat öyle bir neticedir ki; bütün kainat sisteminin çalışması ile teşekkül eder. Mesela; bir arının basit hayatının teşekkülü için güneş lazım, su lazım, toprak lazım, hava lazım, kainatı oluşturan ve istila eden bütün elementler lazım ve hakeza. Özetle arının oluşmasında; bütün kainatı kuşatan unsurlar lazımdır. İşte arı, üzerinde gösterdiği hayat iksiri sayesinde, Allah’ın bütün isim ve sıfatlarına ayinedarlık ediyor.

Dağda hayat bulunmadığı için, sadece bulunduğu mekan ile ilişkili kalıyor. Kainatın en uzak köşesindeki sistem ile doğrudan bir bağ kuramıyor. Ama arı, hayat sayesinde kainatın en uzak köşesi ile ilişkileniyor. Zira hayat o kadar çok şartın bir araya toplanması ile oluşuyor ki, bu şartlardan birisi sönse hayat da söner.

Mesela; kainatın uzak köşesinde; bir yıldız yörüngesinden çıksa, zincirleme şeklinde kainatı karıştıracak ve hayatın temellendiği düzeni bozacak, gele gele dünyadaki arının hayatını yerle bir edecek. Hayat macunu kainatın umumi muhassalasıdır. O zaman umum alemin karakterini de üzerinde mikro bazda bulundurur. Yani, kainat külli bir macun iken, arı kainatın genel karakterini üzerinde toplayan cüzi bir macundur. Kainat macunu, Allah’ın bütün isimlerini makro bazda tanıtırken, arı da aynı isimleri mikro bazda tanıtır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Mukaddime | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 3205 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

baybarshan
Maşallah,Barakallah,Eşşükrülillah...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...