"Küçük bir cehennem hükmüne gelecek muhtelifülcins parçalardan yapılmış elbise giydirilmek, hikmete ve adalete münafi görünmüyor." Cehennemde aklın, kalbin, ruhun hepsine azap veren bir elbise mi olacak?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Cehennemde iki türlü azap vardır; birisi ruhi, diğeri cismani. Cehennemdekilere Allah öyle bir beden ve elbise verecek ki, azabın her türlüsünü tadacaklar. Hatta hadislerde cehennem ehlinin bir dişinin Uhud dağı büyüklüğünde olduğu ifade edilmektedir.

"Birinizin dişi, cehennemde Uhud Dağından daha büyük olacaktır." (1)

İmam-ı Gazali Hazretleri "Kimya-ı Saadet" adlı eserinde, ruhi ve duygusal azabın cismani azaptan daha şiddetli olacağını ifade ediyor. İnsanın cismani azaplar içinde iken ruhen kendini iyi hissetmesi elbette mümkün değildir.

Lakin ruhi azabın farklı bir mahiyeti de bulunuyor. İnsan bedenen çok sağlıklı ve zinde bir durumda iken kötü bir haberle psikolojik açıdan yıkılabiliyor. Mesela, çok güzel bir günde dostları ile piknikte olan bir adama, "Senin minik kızın kazada feci bir şekilde öldü." haberi gelse, adamın bütün keyfi kaçar ruhu feveran eder. Oysa sağlığı yerinde, mekan güzel, dostları yanında!.. Demek azap sadece cismaniyetle sınırlı değilmiş.

Cehennem ehli, hem cesedi ile azap görecek hem de ruhen ve psikolojik azap görecek.

(1) bk. Kadı Iyâz, eş-Şifâ, 4:342, el-Hafâci, Şerhu'ş-Şifâ, 3:203; el-Heysemî, Mecmeu'z-Zevâid, 8:289-290, 8:290; Tebrîzî, Mişkâtü'l-Mesâbîh, 3:103.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

karolin
Sanki Cehennemlikler elbiseleriyle de türlü azabı çekecektir? Aklı,kalbi vs.Yani bu elbise enva-i azabı içeriyor?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Bizi onu zaten ifade ettik. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...