Block title
Block content

"Kudretin umur-u hasise ile zahiren mübaşereti görünmemek için, perde olmak üzere esbab vaz edilmiştir." cümlesini izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Umur-u hasise; kötü, basit ve görünüş bakımından Allah’ın isimlerine uygun düşmeyen çirkin işler anlamına geliyor.

Mesela, bir çocuğun bir kazada parçalanarak feci bir şekilde ölmesi, Allah’ın rahmet ve şefkat sıfatlarına zahiren uygun düşmüyor. Bu yüzden Allah bu hadise ile  temas halinde görünmemek için araya sebepleri koyuyor. İnsanlar zayıf ve şikayete meyyal olduğu için, Allah insanların şikayetine maruz kalıp ve hedef olmamak için sebepleri araya atıyor ve insanların şikayetini sebeplere yöneltiyor.

Şayet Allah işlerle arasına sebepleri koymasa idi, sebeplere yaptığımız şikayet ve hakaretleri -haşa- Allah’a yapma riski ile karşı karşıya kalacaktık. Çocuğu feci bir şekilde ölen anne ve babanın şikayet ve feryadı, sebepler olmasaydı direkt Allah’a olacaktı ki, bu hem Allah’ın izzetine dokunacak hem de insan için müthiş bir ceza sebebi olacaktı.

Aslında "hasis" dediğimiz işlerin bütün hikmetleri ve içyüzü bilinse, onun çirkin ve hasis olmadığı anlaşılır. Lakin bu bakış ve derinlik her insanda olmadığı yani hasis işlerdeki gizli güzellik ve kemaller, herkes tarafından görülemediği için Allah bu işler ile arasına sebepleri vazediyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Hubab | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1628 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...