Block title
Block content

"Küllî bir niyetle, hadsiz bir itikadla,.." Kişi ibadet ederken diğer peygamberlerin, evliyaların vs. ibadetlerini kendi namına Allah'a sunabilir mi?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Namazda okumuş olduğumuz "Tahiyyat"ın "et-tayyibat" kelimesi, sizin ifade etmiş olduğunuz manalarla ilgilidir zaten. Üstad Hazretleri Altıncı Şua'da bu meseleyi bütün boyutları ile çok güzel bir şekilde izah etmektedir.  

Evet, “Et-Tayyibat” kelimesinde niyet dairesi daha da hülasa bir şekle gelerek, sadece kâmil insanların ve büyük meleklerin ibadet ve zikri temsil ile tevkil ediliyor. Yani Peygamber Efendimiz (asm) bu kelime ile Âlim ve evliyaların ve büyük meleklerin yapmış olduğu bütün ibadet ve ezkarı kendi namına Allah’a takdim ediyor.  Cüzi ibadetini böyle külli bir niyet ile genişletip külliyet kazandırıyor. Her hususta olduğu gibi bu hususta da bize model oluyor. Yani bizde "Tahiyyat"ta olduğu gibi külli bir niyet ile cüzi ibadetimize külliyet kazandırabiliriz.

Biz de Peygamber Efendimiz (asm)'e iktidaen bütün nebilerin, meleklerin, evliya ve ariflerin, âlimlerin, mahlukatın hâl dili ile yapmış oldukları tesbih ve tezkiratı kendi adımıza, külli bir niyet ile Allah’a takdim edebiliriz ve etmeliyiz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...