Block title
Block content

"Küllî ve umumî ubudiyetleri ile kâinatın büyük ve küllî mevcudatın tesbihatlarını temsil ediyorlar." Buradaki "külli" ile "umumi" arasındaki farkı, meleklerin vazifesi noktasından izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir küçük çiçeğin fıtri vazifesini temsil eden melek, ona uygun olarak küçük bir melektir. Yani çiçek ile ona vekalet eden melek arasında doğru bir orantı, simetrik bir uyum bulunuyor.

Bütün çiçekleri temsil eden melek ise, bütün çiçeklere nezaret ve vekalet edecek bir azamete bir ihataya sahiptir. Çünkü bir çiçeğe nezaret eden küçük bir melek, bütün çiçekleri görüp temsil edecek bir büyüklüğe bir külliyete sahip değildir.

Külli ile umumi ifadeleri burada kapsam ve ihata anlamında kullanılıyorlar. Yani küçük bir çiçek cüzi ve hususi iken, bütün çiçekler ise külli ve umumi anlamına geliyor. Melekler de sınıf sınıftır, bazıları cüzi ve hususi iken bazıları külli ve umumidir, arş ve kürsi melekleri gibi...

İlave bilgi için tıklayınız:

"Ona göre mütefekkir ve istihsan edicilerin ve mütehayyir takdir edicilerin enzarını ister..." Burada meleklerin mütaala, tefekkür, mütehayyir olmaları zikredilmiş, bu ne demektir?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...