Block title
Block content

"Kur'an-ı Hakîm'de ehl-i dalâlete karşı azîm şekvâları ve kesretli tahşîdatı ve çok şiddetli tehdidatı, aklın zâhirine göre adâletli ve münasebetli belâğatına ve üslûbundaki itidaline ve istikametine münasib düşmüyor..." buradaki soruları açar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Sorunun birinci kısmı: "Kur’an’ın binlerce ayeti ile ve sürekli bir şekilde kafirleri şikayet etmesi ve onları büyük bir azap ile tehdit etmesi, edebiyat ve belagat açısından bir ölçüsüzlük bir israf-ı kelam bir istikametsizlik değil midir? Halbuki beş on ayeti ile de onları tehdit edip ikaz edebilirdi, ama binlerce ayetle bu işi yapıyor, bu kadar tahşidatın (yığınağın) hikmet ve sırrı ne olabilir?.." denilmek isteniyor.

Sorunun kinci kısmı: Kafirlerin ve şeytanların yaptıkları iş ve eylem, gayet basit gayet önemsiz ve gayet cüzidir. Ama Kur’an'da bunlara karşı büyük bir tehdit azap ve ceza öneriliyor. Bu da sanki onların kainatın tedbir ve yönetiminde bir hisse bir pay sahibi olduğu izlenimini doğuruyor.

Aciz bir adamı tutuklamak için iki polis göndermek yeterli iken, bir tabur asker göndermenin mantık ve hikmeti nedir? Şeytan ve kafirler burada aciz adam, Kur’an ayetlerindeki tehdit ve ikazlar ise, bir tabur asker gibidir. "Acaba Allah’ın böyle bir üslup kullanmasındaki hikmet nedir?" diye soruluyor.    

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Üçüncü İşaret | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 2468 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...