"Kur'ân-ı Hakîmin umum sayfaları âhirinde âyet tamam oluyor. Güzel bir kafiye ile nihayeti hitam buluyor. Bunun sırrı şudur ki: En büyük olan Müdayene âyeti sayfalar için, Sûre-i İhlâs ve Kevser, satırlar için bir vahid-i kıyasî ittihaz,.." İzah?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Kur'ân-ı Hakîmin umum sayfaları âhirinde âyet tamam oluyor. Güzel bir kafiye ile nihayeti hitam buluyor. Bunun sırrı şudur ki: En büyük olan Müdayene âyeti sayfalar için, Sûre-i İhlâs ve Kevser, satırlar için bir vahid-i kıyasî ittihaz edildiğinden, Kur'ân-ı Hakîmin bu güzel meziyeti ve i'câz alâmeti görülüyor."(1)

Kur’an’ın her sayfasının bitiminde ayetin de bitip, bir sonraki sayfaya sarkmaması; adeta güzel bir kafiye niteliğindedir. Kur’an’ın bu özelliğini parlak hale getiren husus; ayetlerin büyüklük ve küçüklük noktasındaki büyük farklarıdır. Böyle büyük farkların olduğu bir yerde uyum ve ahengin olmaması gerekirken, Kur’an ayetleri arasında mükemmel bir uyum ve ahenk görünüyor.

Mesela, Bakara suresinde geçen ve bir sayfa büyüklüğünde olan Müdayene ayeti (282. ayet) ile İhlas ve Kevser gibi küçük surelerin bir satırlık ayetleri arasında çok büyük bir fark var ve bunun da normalde kafiye ve uyumu bozması gerekir. Ama Kur’an'da bu zıtlıklara rağmen, mükemmel bir ahenk ve uyum oluşmuş ve görenleri hayret içinde bırakıyor.

Yani zıtlıklar bu mükemmel özellikleri daha da görünür ve parlak hale getiriyor denilmek isteniyor. Ayetlerin hepsi tabiri yerinde ise; tornadan çıkmış gibi aynı boyda ve aynı büyüklükte olsa; kafiyenin değeri suni ve önemsiz hale gelir. Halbuki Kur’an ayetlerinin kimisi bir sayfa kadar büyük iken, kimisi bir satır kadar küçük ve aralarında uyumu bozacak çok zıtlıklar olmasına rağmen uyum harika görünüyor, bu da Kur’an’ın ayrı bir mucize ve meziyetidir vesselam.

(1) bk. Mektubat, On Dokuzuncu Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

msaydin
şimdi anlaşıldı, Allah sizden razı olsun, hizmetinizi daim kılısn..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...