Block title
Block content

Kur'an-ı Kerim için söylenen "ve şu âlem-i insaniyetin mürebbîsi ve insaniyet-i kübra olan İslâmiyetin mâ ve ziyâsı,.." bu ifadede neden hava ve toprak istisna edilmiş?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

On ikinci mektupta üstadın ifade ettiği üzere, insanın cennetten dünyaya gönderilmesinin hikmeti, kendisinde bulunan potansiyel istidatların cennet şartlarında inkişaf edemeyeceği ve buna mukabil dünya standarlarında ancak yeşerebileceğidir.

Bunun için de tohum örneği verilmektedir. Bİr tohum ancak toprak içine konduktan sonra gelişebilir. Buradan anlıyoruz ki, dünya hayatı insan için bir toprak görevi yapmaktadır. Ancak toprak tek başına yeterli değildir. Buna ışık ve su verilmesi lazımdır. İşte Kuran ve sünnet, dünya toprağına ekilen insan tohumu için su ve ışık görevi yapmaktadır.

Bir diğer neden ise, toprağa ışık ve su dışarıdan verilmektedir. Toprağın olduğu yerde zaten hava vardır. Ama su ve ışık dışarıdan verildiği veya önü kesilbildiği için, buna atıf yapılmıştır. Seraların kurulmasındaki maksat ısı ve ışığı temin etmektir. Su kanalları ve barajlar ise suyu temin etmek içindir. Bu ikisi olmadan toprak tek başına bir anlam ifade edemez. Dolayısı ile insanı dünya toprağına atan Allah, yine ona ışık ve suyunu da göndermiştir ki, bu kuran ve sünnetir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Kur'an'ın Tarifi, Birinci Cüz | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 2474 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

mustafa said
mükemmel. müdakkik nurcu böyle olur.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...