"Kur’ân mı daha üstündür, Peygamber Efendimiz mi daha üstündür?" şeklindeki suallere, Risalelerden nasıl cevap verebiliriz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kur’ân-ı Kerim; Allah’ın "kelam" sıfatından gelen bir söz olması hasebi ile her şeyden üstün ve daha faziletlidir. Peygamber Efendimiz (asm); Kur’ân’ın en büyük ve birinci talebesidir.

Kur’ân, direkt olarak Allah’ın kelam sıfatını temsil ediyor. Kur’ân-ı Kerim ile Peygamber Efendimiz (asm)'in kıyas edilmesi bile yanlış ve tehlikelidir. Zira Allah’a ait bir sıfat ile mahlûkat mukayeseye gelmez. Kur’ân, Allah kelamıdır, öyle ise her şeyin üstündedir, sair mahlûkat ile kıyaslanamaz.

Üstad Hazretlerinin, Kur’ân-ı Kerim hakkındaki şu ifadelerinde bu mânayı anlamak çok kolay olsa gerek:

Kur'ân,
* bütün âlemlerin Rabbi itibarıyla Allah'ın kelâmıdır;

* hem bütün mevcudatın İlâhı ünvanıyla Allah'ın fermanıdır;

* hem bütün semâvat ve arzın Hâlıkı namına bir hitaptır;

* hem rububiyet-i mutlaka cihetinde bir mükâlemedir;

* hem saltanat-ı âmme-i Sübhâniye hesabına bir hutbe-i ezeliyedir. … "(1)

(1) Sözler, Yirmi Beşinci Söz

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

şefkat
EVET HOCAM NASIL Kİ RİSALE-İ NU'LAR NASILKİ ÜSTAD'IN MAKAMINDAN DAHA YÜKSEKTİR VE ÜSTAD'DA RİSALE-İ NUR'UN BİR TALEBESİDİR PEYGAMBER EFENDİMİZ'DE KUR'AN'IN BİR TİLMİZİDİR
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
bdsemrahbilen

Tabi ki kur'anın makamı daha üstündür bunda şüphe yok. Ancak hatıra gelse peygamberin Allah'ın isimleriyle direkt olarak alakalı olmasa da arasındaki ilişkiyi nasıl anlamalıyız? Mesela Kur'an Allah'ın direkt olarak kelam ismiyle alakadar?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Allah'ın isimleri ile Peygamber Efendimizin arasında ki münasebet Veysel Karani Hazretlerinin duasında ki gibidir. Yani Halık mahluk, Rezzak merzuk, Rab abd şeklindedir. Lakin öyle bir mahluk ve abd ki mazhar-ı azam makamındadır. Yani Peygamber Efendimizin imtiyazı ibadette ve isimlere ayna olma konusunda herkesten ileri olmasıdır. Bunun dışında bir imtiyaz vermek şirke kapı açar.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...