Kur'an'da savaştan bahseden ayetlerin olmasını, İslam'ın barış dini olmadığına yoruyorlar. Üstad'ın Risaleler'de bu konuda bir değerlendirmesi var mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nur'da, direkt bu konu hakkında bir değerlendirme bulunmuyor.

Altı bin altı yüz altmış altı ayet içerisinde, on yirmi ayetin savaş hukukundan bahsetmesi ve Müslümanların düşmanları ile nasıl bir ilişki içerisinde olacağını düzenlemesi, gayet doğal ve makul bir durumdur.

Üstelik bu ayetlerin iniş sebebi, siyak-sibak ilişkisi, tefsir usulü, hadislerce analiz edilmesi, ortak aklı temsil eden icma tarafından nasıl anlaşıldığı gibi hususlar, ayetleri sağlıklı anlama adına önemli kilometre taşlarıdır. Bu çerçevenin dışına çıkan sivri ve ekstrem yorumlara itibar edilmez ve edilmemelidir.

Bazı cahil ahmakların ayetin sadece mealine bakarak şiddeti ve terörü meşrulaştırması, ayetlerin değerine ve ağırlığına bir zarar vermez. Nitekim şiddete ve teröre bulaşmak isteyen bir adam, en ılımlı cümleleri en mülayim metinleri de kendi hevasına göre yorumlayabilir. Yani sorun ayette değil, ayeti bağlamından koparıp kendi heveslerine göre yanlış yorumlayan kişilerdedir...

Sivri ve ekstrem cahiller yanlış anlar kaygısı ile Allah’ın savaş hukukundan bahsetmemesi mümkün değildir. Bütün anayasalarda ve hukuki metinlerde savaş hukukundan bahsedilir ve savaşın ana umdeleri tespit edilir. Anayasa ve hukuki metinlerin savaş hukukundan bahsetmesi, barışa karşı oldukları ya da barış düşmanı oldukları anlamına gelmiyor...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...