"Kur’an’ın elindeki kılıncı Kur’an’a çevirmek ve Kur’an’ın sadık hizmetkarını Kur’an’a karşı mübareze vaziyetini vermek; ve Kur’an’dan gelen ve Kur’an’ın nurundan ve mizan-ı i’cazında bulunan nurlarını Kur’an’a karşı muvazene etmek, elbette bir..." İzah?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Kur’an’ın elindeki kılıncı Kur’an’a çevirmek ve Kur’an’ın sadık hizmetkarını Kur’an’a karşı mübareze vaziyetini vermek; ve Kur’an’dan gelen ve Kur’an’ın nurundan ve mizan-ı i’cazında bulunan nurlarını Kur’an’a karşı muvazene etmek, elbette bir hıyanettir ve bir cinayettir."

Mesela, Risale-i Nur bu zamanda Kur’an’ın sırlarını, güzelliklerini, hakkaniyetini izah ve ispat eden keskin, manevi bir kılıçtır. Biz bu kılıcı yani Risale-i Nur'u -haşa sümme haşa- Kur’an’a denk saymak, kıyaslamak gibi cahilliklerle bu kılıcı Kur’an aleyhine kullanılmış oluruz.

Kur’an hiçbir eser ya da tefsir ile muvazene edilemez ve ona denk değildir. Şayet kişi meslek ve meşrep bağnazlığı ile kendi şeyhini ya da takip etmiş olduğu tefsir ya da eseri Kur’an ile kıyaslarsa, bu tam bir hıyanet ve cinayettir.

Kaynak ile kaynaktan akan bir iki damlanın mukayese edilmesi ya aptallık ya da cerbezededir. Okyanus ile okyanustan bir damlanın muvazene ve kıyas edilmesi, nasıl bir cehalet ve hezeyan ise,okyanus gibi Kur’an ile ondan bir damla mesabesinde olan Risale-i Nur'u ona denk görmek ya da muvazene etmek, aynı şekilde tam bir cehalet ve hezeyandır...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...