Block title
Block content

"Kur’ân’ın hizmetine dair el ele, kalb kalbe verip gayet ciddî bir surette rapt-ı kalb etmektir." Buradaki "Rapt-ı kalp" konusunu izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Rapt-ı kalb", kelime olarak kalbi bağ, kalbin diğer kalplerle olan ilinti ve ilişkisi anlamına geliyor. Kısaca kalp birlikteliği de diyebiliriz.

Müminler iman ve inanç birliği noktasından diğer mümin kardeşleri ile kalbi bir bağ ve bağlantı içindedirler. Hatta birisi doğuda birisi batıda, birisi kabirde birisi dünyada da olsa bu kalbi bağ ve bağlantıya zarar vermiyor. Üstadımızın şu ifadesi bu hususu çok güzel bir şekilde izah etmektedir:

"Bizim gibi hakikat ve âhiret kardeşlerin, ihtilâf-ı zaman ve mekân, sohbetlerine ve ünsiyetlerine bir mâni teşkil etmez. Biri şarkta, biri garpta, biri mazide, biri müstakbelde, biri dünyada, biri âhirette olsa da, beraber sayılabilirler ve sohbet edebilirler. Hususan birtek maksat için birtek vazifede bulunanlar, birbirinin aynı hükmündedirler. Sizi her sabah yanımda tasavvur edip, kazancımın bir kısmını, bir sülüsünü -Allah kabul etsin- size veriyorum. Duada, Abdülmecid ve Abdurrahman ile berabersiniz. İnşaallah her vakit hissenizi alırsınız."(1)

(1) bk. Mektubat, Yirmi Üçüncü Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: 219 | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1067 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...