Kur'an'ın müşrikleri münazaraya davet etmesi, bir zorlama değil mi? İnsanların canına kıymayan bir din, münazara edememeleri takdirde, neden onlardan kılıçlarını kuşanmalarını istiyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Canlarının ve mallarının tehlikede olması,.." ifâdesini; Kur'ân'ın bir benzerini getirip, Onu çürütün, benzerini getiremezseniz bu demektir ki, Kur'ân'ın davası haktır ve dedikleri doğrudur. Peki hak olan bu Kur'ân, inanmayanlar hakkında ne diyor? Cehennem azabı var diyor. Dünya muvakkat ve geçicidir, imtihân salonudur diyor. Kur'ân'ın rehberliğinde değerlendirmezseniz, hem Dünya'da ve hem de Ahiret'te perişan olacaksınız diyor.

Yoksa; "Ya Kur'ân'ın mislini getiriniz ya da sizinle savaşıp, canınızı ve malınızı mahvedeceğiz mânasında değildir. Savaş mânası var ise de şöyle anlamak daha doğru olur kanaatindeyiz: Kur'an onlara, canlarınızı ve mallarınızı tehlikeye atacak savaş yolunu tercih etmeyin; Kur'an'ın bir mislini getirip bu davayı çürütmek yolu var iken, demektedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

k.toprak

Risalelerde anlayamadığım o kadar mesele var ki tasdik etmediğimden değil de kısır fehmimin verdiği hikmet arayışında sorgulama ve ilerde aynı konuyu soran arkadaşlarıma yardımcı olmak Kur'an'ı Kerimin izzetini bir kuru çubuk olarak sizlerden öğrendiklerimi insanlarla paylaşmak ve eksik bilgi sahibi olmamak için bu sorularımı yöneltiyorum verdiğiniz cevap için teşekkür etmekle birlikte Halbuki, muharebe gibi dehşetli, uzun bir yolu ihtiyar ettiler. Demek, muâraza-i bilhuruf mümkün değildi, muhâldi; onun için muharebe-i bissüyûfa mecbur oldular. müşrikler neden savaşa girişmişler bu savaş hakikaten de meydana gelmiş mi madem Kur'an'ı Kerime muaraza edemediler neden savaşa giriştiler bu cevabı da yanıtlamanızı istirham ediyorum.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)

Evet, yukarıdaki cevapta da ifâde edildiği gibi Kur'an, müşriklere; "Eğer Kur'ân Allah'ın kelâmı değil ise, zaten bir benzerini yazarsınız.. .Zira okuma ve yazma bilmeyen bir insanın, yani Hz  Muhammed (s.a.v.)' in yazması ise, sizin şâirleriniz de bir benzerini yazacaklardıır. Şayet yazamazlar ise bu demektir ki, Kur'ân Allah' ın kelâmıdır ve Hz  Muhammed (s.a.v) onun elçisidir. Kur'an'ı insanlığa tebliğ ediyor. 
Fakat müşrikler bu kolay yolu denemediler, Zira mümkün değildi. Çok tehlikeli olan savaş yolunu denediler. İşte Bedir, Uhud ve Hendek savaşları ve nihâyetinde Hudeybiye antlaşması ve Mekke'nin fethi.  Bütün bunlar kılıç yoluyla gerçekleşti. Kur'ân'ın dediği gibi, hem dünya da ve hem de ahirette perişan oldular.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...