"Kur’ân’ın takdirine mazhar olan Hazret-i İbrahim’in (a.s.) ittibâına mükellef olduğumuza işaret eden..." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Evvela: Kardeşimiz Abdülmecid’in, Yirmi Altıncı Mektubun Üçüncü Mebhasını, lüzumsuz bir ihtiyata binaen ziyade görmesini, sen de onun ziyadesini ziyade görmekliğin beni ziyade sevindirdi.

وَكَيْفَ اَخَافُ مَا اَشْرَكْتُمْ وَلاَ تَخَافُونَ اَنَّكُمْ اَشْرَكْتُمْ بِاللهِ diyen ve Kur’ân’ın takdirine mazhar olan Hazret-i İbrahim’in (a.s.) ittibâına mükellef olduğumuza işaret eden مِلَّةَ اِبْرَاهِيمَ حَنِيفًا مُسْلِمًا sırrına mazhar olduğumuzu bilmeliyiz."(1)

Abdülmecid Ağabey Milliyetçiliğin iç yüzünü anlatan Yirmi Altıncı Mektubun Üçüncü Mebhasını, ihtiyat ve tedbir açısından ziyade görüyor. Abdülmecid Ağabey Üçüncü Mebhasın bir kısmının siyasi ve içtimai konulara değindiği için, Üstadımız ve talebelerinin bundan zarar göreceğini düşünerek telif ve neşrini uygun görmüyor.

Merhum Hulusi Ağabey de Abdülmecid Ağabeyin bu uygun görmeyişini ayette de ifade edilen manaya uygun olarak uygun görmüyor ve Abdülmecid Ağabeyin bu ziyade ihtiyat tavrını fazla aşırı görüyor.

“Siz Allah'a ortak koşmaktan korkmazken, ben mi sizin ortak koştuklarınızdan korkacağım? ..."(En'am, 6/81) diyen Hazreti İbrahim (a.s) misaline mugayir bir şekilde, zalim ve kafirlerin baskı ve zulmünden korkup hakkı ifade etmekten imtina etmek hem gereksiz hem de ayetin ruhuna uygun olmayan bir tedbir anlayışıdır.

Allah zalimlere karşı hakkı savunanları daima takdir ve tahsin ediyor. Ve böyle davranmak İbrahim (as)'ın da dini olan İslam ahlakının bir gereğidir. Müslüman Allah’ın takdir ve rızasını kazanmak istiyorsa, İbrahimvari hareket etmeli ve batıl karşısında korkak davranmamalıdır.

Tabi zalime hakkı haykırırken, müspet hareket ve kavl-i leyyin kaidelerine de riayet etmek gerekir. Yani Hazreti İbrahim (as) gibi cesur Hazreti Musa (as) gibi kavl-i leyyin ile hareket ederek hem İlahi takdire hem de peygamberi ahlaka uygun davranmak gerekiyor. Üstadımız, Merhum Hulusi Ağabeyimizin Abdulmecid Ağabeyin (r.h) ihtiyatını ziyade ve gereksiz görmesinden ziyadesiyle memnun oluyor.

(1) bk. Barla Lahikası, 247. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Yusuf123321

Tşk ediyorum.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...