Block title
Block content

"Kuvve-i zâikayı Fâtır-ı Hakîmine satmazsan, belki nefis hesabına, mide namına çalıştırsan, o vakit midenin tavlasına ve fabrikasına bir kapıcı derekesine iner, sukut eder." cümlesini izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsan sahip olduğu duygu ve cihazları Allah yolunda sarf ederse değerleniyor, nefis ve şeytanın yolunda sarf ederse değersizleşiyor, yani kıymetten düşüyor. Burada asıl nokta burasıdır.  

Akıl, nasıl Allah yolunda kullanıldığında kainatın sırlarını açan tılsımlı bir anahtar olur, yani şu kâinatta olan nihayetsiz rahmet hazinelerini ve hikmet definelerini açar. Ve bununla sahibini saadet-i ebediyeye hazırlayan bir mürşid-i Rabbanî derecesine çıkar.

Aynı şekilde dildeki tat alma özelliği de Allah yolunda sarf edilirse, o zaman dil bütün nimetleri teftiş edip, şükre kapı açan bir müfettiş olur. Ama dil sadece nefis hesabına çalışırsa, mide ahır, dil de onun kapıcısı olur. Tavla burada ahır anlamında kullanılıyor. Midenin ahır olması nefis ciheti iledir, yoksa Allah hesabına kullanılırsa durum değişir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...