Block title
Block content

"Kuvvet ve istidada göre onlara atılsa yukarıya çekiliyor. Ben de birisine atladım; baktım, bir dakika zarfında bulutun fevkine beni çıkardı... Şimdi anlıyorum ki şunlar, Kur'an-ı Hakîm'in âyetlerinin cilveleridir." Bu kısımları açar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Sonra baktım: Biri var ki, beni orada bırakmıyor. Başka yolu bana gösterecek gibi, yine beni bir anda o müdhiş sahraya getirdi. Baktım ki: Yukarıdan inmiş aynı asansörler gibi muhtelif tarzlarda bazı tayyare, bazı otomobil, bazı zenbil gibi şeyler görünüyor. Kuvvet ve istidada göre onlara atılsa yukarıya çekiliyor. Ben de birisine atladım. Baktım, BİR DAKİKA ZARFINDA bulutun fevkine beni çıkardı. Gayet güzel, müzeyyen, yeşil dağların üstüne çıktım. O bulut tabakası, DAĞIN YARISINA GELMEMİŞTİ... En latif bir nesim, en leziz bir âb, en şirin bir ziya her tarafta görünüyor. Baktım ki: O asansörler gibi nurani menziller, her tarafta var. Hattâ iki seyahatımda ve zeminin öteki yüzünde onları görmüştüm anlamamıştım. Şimdi anlıyorum ki şunlar, Kur'an-ı Hakîm'in ÂYETLERİNİN CİLVELERİDİR..."(1)

Vahiy olmadan akıl kendi başına yüksek iman hakikatlerine ulaşıp çıkamıyor, felsefenin durumu buna şahittir. Dolayısı ile Üstadımızın "asansör" dediği kavram burada "vahye" karşılık geliyor.

Buradaki "ayetler" ifadesi Kur’an’ın bütününe bakıyor, tek bir ayet meselesi değil yani. İnsan doğruya, hakka ve hakikate ancak Kur’an rehberliği ile ulaşabilir, başka araç ve vasıtalar bu işi tam ve mükemmel göremez.

İnsan aklı ya da diğer bilgi vasıtaları, insanı uzun ve meşakkatli bir süreçten sonra doğrulara götürürken -ki bu da yarım yamalak olur- Kur’an ayetleri çok kısa ve zahmetsiz bir sürede hakka götürür.

Yani Kur’an ayetleri insanı hem kesin hem de kısa bir sürede hakka ulaştırırken, akıl ve tecrübe gibi bilgi araçları daha uzun daha karmaşık ve daha net olmayan sonuçlara ulaştırır.

"Dağın yarısı" ibaresi, biraz da manevi derecelerin çeşitliliğine ve manevi makam farklarına işaret ediyor. Peygamberler, sıddıklar, şehitler, salihlerin makamları muhteliftir... 

(1) bk. Sözler, Otuzuncu Söz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Birinci Maksat | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 663 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...