"Kuvvetli yakînleriyle ve onu hakkalyakîn derecesinde tasdikleriyle Ehl-i Beytinin, kemâl-i imanları ve aynelyakîn derecesinde onu tasdikleriyle ashabının, kuvvetli tahkikatları ve ilmelyakîn derecesinde..." Ashab-ı kiram mertebesi hakkalyakin değil mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Kuvvetli yakînleriyle ve onu hakkalyakîn derecesinde tasdikleriyle Ehl-i Beytinin, kemâl-i imanları ve aynelyakîn derecesinde onu tasdikleriyle Ashabının, kuvvetli tahkikatları ve ilmelyakîn derecesinde onu tasdikleriyle asfiyanın, kat'î keşfiyat ve müşahedatlarıyla onun risaletinde ittifak eden aktâbın şehadetiyle..."(1)

Ehl-i Beyti burada umumi anlamda değil de, menba manasında anlamak gerekir. Yani Hazret-i Ali, Hazreti Fatıma, Hazreti Hasan ve Hüseyin (ra) gibi Ehl-i Beytin imamelerini anlamak daha doğru olur. Bu aile Hazreti Peygamberi (asm) ashab-ı kiramdan daha iyi gözlemliyordu. Onun bütün ahvaline daha yakın idiler. Buradaki hakkalyakini bu şekilde anlamak gerekir. Yoksa mertebe ve makam olarak bakmak yanlış olur.

Bazen tabir ve kavramlar bulunduğu konu ve meseleye göre yeni bir anlam kazanırlar. Burada hakkalyakin, aynelyakin ve ilmelyakin ifadeleri nübüvvet delillerine yakınlık ve uzaklık noktaları için kullanılıyor. Yoksa imanın sağlamlık derecelerine işaret etmiyor. Ehl-i Beyte mesafe olarak en yakın ashab-ı kiramdır.

(1) bk. Şualar, On Beşinci Şua, (Arapça metin meali).

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

drerkan
"Bazen tabir ve kavramlar bulunduğu konu ve meseleye göre yeni bir anlam kazanırlar...." Bu çok aydınlatıcı oldu. Allah razı olsun. Hayırlı cumalar.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...