"La meşhude illa hu" ile vahdet-i şühûd aynı mıdır? Vahdet-i şühûd asfiya mesleğinde gidenler için de geçerli olamaz mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Vahdet-i şühûd: Allah’tan başka her şeyi unutmak ve sadece Allah’ın varlığına hasr-ı nazar etmektir. Masiva ve kainatı tamamı ile inkar etmek yerine, unutmak ve görmezlikten gelmek tarzı ile huzur-u İlahiyi temin etmektir. Bu meşrep eşyanın vücudunu inkar etmedikleri için, vahdet-i vücutta olduğu gibi mahzurlu ve riskli yönleri yoktur. Bu yüzden bu meslek diğerine nispetle daha sağlam ve riski olmayan bir meslektir.

Eski zamanda gemilerde kürek cezalıları vardı. Bu esirler geminin kürek odasına konulur ve unutulurdu. Aynı şekilde vahdet-i şühut da masiva ve kainatı nisyan odasına kilitleyip, Allah ile kul arasına girmesini önlemektir. Yani Allah’ı unutturacak her şeyi unutmak ile cezalandırmaktır. Bu meslek belki risksizdir, lakin bu maddeci asırda tatbiki zordur.

Vahdet-i vücutta eşya tamamen inkar edilirken, burada ise sadece unutmak ve hatıra getirmemek esası var.

Vahdet-i vücutta mahv ve sekir, yani kendini tamamen yok saymak ve manevi olarak kendinden geçme hali hakimdir. Vahdet-i şühudda ise sahve ve fark, yani kendi varlık bilincinde olmak ve Allah’ın varlığı ile eşyanın varlığını fark etme durumu hakimdir.

Vahdet-i vücut, riski çok, gidilmesi zor bir yoldur. Vahdet-i şühûd ise riski çok az olup, herkesin gidebileceği bir yoldur. Ama her iki meslek te nakıs olup velayet-i kübra olan sahabe mesleğine yetişemiyor.

Bazı asfiyaların bu meslekte gittiği vakidir.

“La meşhuda illa hu” tabiri “Ondan başka görünen yok.” demek olup, bu mesleğin özeti ve formülüdür.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

erdem79

"La meşhude illa hu" ile vahdet-i şühûd aynı mıdır? diye sorulmuş. Cevapta ise Vahdet-i Vücud (La mevcude illa hu) ile Vahdet-i Şuhud karşılaştırması verilmiş. Sorunun cevabı verilmemiş.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

"La meşhude illa hu" ile vahdet-i şühûd aynıdır. 

"Bazı asfiyaların bu meslekte gittiği vakidir.

“La meşhuda illa hu” tabiri “Ondan başka görünen yok.” demek olup, bu mesleğin özeti ve formülüdür. "

İfadesi aslında bir cevap ama biraz kapalı kalmış hakkınızı helal edin. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...